Plénum posunulo do druhého čítania aj návrh na vydanie novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania. V prípade schválenia umožní študentom predčasne splatiť pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania bez úhrady poplatkov alebo iných nákladov súvisiacich s predčasným splatením pôžičky. Návrh do parlamentu predložili poslanci SaS Tomáš Lehotský, Jarmila Halgašová, Vladimíra Marcinková, Branislav Grӧhling a Marián Viskupič. „Zákonná možnosť predčasne splatiť pôžičku bez poplatkov v konečnom dôsledku prispeje k zníženiu ceny pôžičky pre študentov,“ uviedli predkladatelia. Účinnosť novely navrhujú od 1. júla 2023, pričom zmena by sa týkala aj zmlúv uzavretých do účinnosti tohto zákona.
Do druhého čítania prešiel aj návrh novely školského zákona a zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Cieľom novely zákona z dielne poslancov Jany Žitňanskej (Za ľudí), Lucie Drábikovej (OĽaNO), Vladimíry Marcinkovej (SaS) a Ondreja Dostála (SaS) je zavedenie možnosti poskytovania osobnej asistencie v školách a školských zariadeniach pre deti, žiakov a študentov so zdravotným postihnutím.
V súčasnosti môžu mať k dispozícii asistenta učiteľa, ten však zabezpečuje pomoc pri výchove a vzdelávaní. Osobný asistent vykonáva úkony smerujúce k zaisteniu pomoci pri samoobslužných úkonoch, ako je napríklad podávanie jedla či osobná hygiena počas školského dňa. Mnohokrát ide o úkony, ktoré zasahujú do intímnej sféry osoby so zdravotným postihnutím. Je preto dôležité, aby žiak alebo študent mal pri sebe osobného asistenta, na ktorého je zvyknutý a ktorému dôveruje, poukázali predkladatelia. V prípade schválenia vstúpia zmeny do platnosti od 1. septembra 2023.
Do druhého čítania ide i novela zákona o vysokých školách. Cieľom návrhu je upraviť podmienky nezlučiteľnosti funkcie člena správnej rady verejnej vysokej školy. Návrhom by sa tak mala odstrániť chyba v zákone. Návrh do parlamentu predložili poslanci Jozef Habánik a Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD).
„V súlade so Štandardami pre študijný program SAAVŠ má každý študijný program určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch. Podľa predmetného zákona je štandardná záťaž študenta vyjadrená počtom 60 kreditov u študijných programov prvého stupňa, druhého stupňa alebo študijných programov spájajúcich prvý a druhý stupeň bez ohľadu na formu štúdia," tvrdia predkladatelia v návrhu. Podľa poslancov tak aktuálne znenie platného zákona o vysokých školách zamedzuje spravodlivé a rovnaké definovanie záťaže študenta v dennej a externej forme štúdia pri definovaní váhy 1 ECTS kreditu vyjadreného v počte hodín výučby, vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti.