Vedci argumentovali, že manželstvo je takmer univerzálnym pilierom ľudstva – a aj keď kultúrne zmeny náš pohľad na túto inštitúciu už pozmenili, stále má vraj zlepšovať celkové zdravie a pohodu nežného pohlavia, informuje New York Post.
„Naše zistenia, pridané k rozsiahlej literatúre, ktorá ukazuje hodnotu manželstva, by mali slúžiť ako budíček pre spoločnosť, ktorá výrazne popiera tento kľúčový prvok rozvoja,“ napísali dvaja spoluautori štúdie, pár profesorov z Harvardu, v eseji Wall Street Journal.
Štúdia skúmala 11 830 amerických sestier, väčšinou bielych a relatívne dobre situovaných, ktoré sa začiatkom 90. rokov rozhodovali o manželstve. Žiadna zo žien nebola nikdy pred zaradením do štúdie vydatá. O niekoľko desaťročí neskôr boli účastníčky, ktoré uzavreli manželstvo v rokoch 1989 až 1993, porovnávané s tými, ktoré zostali slobodné.
Výskumníci pozorovali, ako sa životy žien rozvinuli po približne 25 rokoch, pričom zohľadnili rôzne výsledky, ktoré zahŕňali psychickú pohodu, zdravie a dlhovekosť. Dámy, ktoré sa vydali v tomto počiatočnom časovom rámci – vrátane žien, ktoré sa neskôr rozviedli – mali o 35 % nižšie riziko úmrtia ako tie, ktoré sa nikdy nevydali. Mali tiež nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, menej depresií a pocitov osamelosti, viac optimizmu a väčší zmysel pre život.