1. Urobte si prieskum
Pred príchodom spoznajte detailne svoj cieľ. Prečítajte si recenzie od cestovateľov a po príchode sa poraďte s miestnymi obyvateľmi, kam určite nechodiť, kde sú nebezpečné štvrte, na čo si dať pozor. Určite odporúčame zaregistrovať sa pred cestou do zahraničia na webe Ministerstva zahraničných vecí SR. Cieľom služby je poskytnúť registrovaným občanom dôležité informácie o situácii v krajine, v ktorej sa nachádzajú a v prípade krízovej situácie umožniť lepšiu organizáciu pomoci. Nezabudnite si tiež vyhľadať a uložiť kontakty na ambasádu, políciu a iné pohotovostné zložky.
2. Nepútajte pozornosť
Ľudia, ktorí vyzerajú výstredne, sú na cestách náchylnejší na to, že sa stanú obeťou zločinu. Snažte sa preto čo najviac splynúť s okolím. Vyberte si nenápadné oblečenie, ktoré nebude pútať pozornosť. Pri prezeraní máp buďte diskrétni a ak sa potrebujete opýtať na cestu, pristupujte k ľuďom opatrne. Zvážte aj investíciu do ochranných odevov a vybavenia, ktoré vreckovým zlodejom sťažia krádež peňazí a iných osobných vecí.
3. Urobte si kópie dôležitých dokumentov
Nikdy neviete, kedy budete potrebovať kópiu pasu, vodičského preukazu alebo iného preukazu totožnosti. Naskenujte tieto dokumenty, uložte ich online a vytlačte si niekoľko kópií. V prípade núdze vám to ušetrí kopec nervov a vysvetľovania.
4. Informujte svojich priateľov a rodinu
Bez ohľadu na to, či idete na víkendový výlet alebo na mesačnú cestu okolo sveta, vždy je dobré dať o tom vedieť priateľom alebo rodine. Pred odchodom pošlite kópiu svojho itinerára niekoľkým dôveryhodným ľuďom, ktorí budú mať prehľad o vašom mieste pobytu. Pravidelne ich informujte, aby vedeli, že ste tam, kde máte byť.
5. Dávajte si pozor na verejné Wi-Fi
Nedovoľte, aby vám pohodlie v prístupe na internet zatemnilo úsudok. Cez verejné Wi-Fi sa k vám môžu hackeri, ktorí vám chcú ukradnúť citlivé informácie, dostať oveľa ľahšie. Kreditné karty, osobné údaje, heslá... Nič pred nimi nie je na verejných Wi-Fi pripojeniach v bezpečí. Myslite na to.
6. Chráňte svoju hotelovú izbu
Aj keď má váš hotel zavedené prísne bezpečnostné opatrenia, existujú jednoduché spôsoby, akými dokážete vašu bezpečnosť zvýšiť ešte oveľa viac. Vždy izbu zamykajte a zatvorte tiež okná. Ak je to možné, nechajte zasvietené, pustenú TV, zastreté žalúzie či nápis nerušiť na kľučke, aby ste vzbudili dojem, že ste v izbe. Nepúšťajte do svojej izby žiadnych podozrivých cudzích ľudí, aj keď hovoria, že pracujú pre hotel. Ak sa vám to nezdá, overte si to na recepcii.
7. Sledujte okolie
Majte neustále na očiach svoje osobné veci a pri rozhovore s cudzími ľuďmi buďte obozretní. Cestovanie je aj o spoznávaní nových kultúr a ľudí. Ak sa však niekto správa podozrivo alebo sa vám len skrátka nezdá, verte svojej intuícii. Ak sa cítite niekde nepríjemne, opustite to miesto. A dajte si pozor aj na detailné mapovanie svojho pobytu mimo domov na sociálnych sieťach, aby vás po návrate nečakalo vo vašom príbytku nemilé prekvapenie z nechcenej návštevy. To, že nie ste doma, môžu vidieť online nielen závistliví známi, pre ktorých tie fotky zdieľate, ale aj zlodeji.