Mimoriadny pracovný čas sa týka pomerne veľkého počtu zamestnaných Slovákov, a teda aj zamestnávateľov. Výskumom nočnej práce sa na Slovensku zaoberal Inštitút pre výskum práce a rodiny a poznatky zhrnul vo svojej publikácii. Štúdia sa zamerala na nočnú a zmenovú prácu a jej dosahy na zdravie.
Zo štúdie vyplýva, že v sobotu pracuje pravidelne každý piaty Slovák, v nedeľu každý šiesty, 15 percent zamestnaných ľudí pracuje v noci a 16,3 percenta v nedeľu. Najviac sa to týka mladých mužov a najmenej starších žien. Až 17,5 percenta zamestnaných mužov pracuje zvyčajne v noci. V prípade žien je podiel nižší a v roku 2018 bol vykázaný na úrovni 11,9 percenta, uvádza analytička Eva Sadovská. Z pohľadu veku sa práca v noci najčastejšie týka mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov, keďže až 19,3 percenta z nich pracuje zvyčajne v noci.
Vedci hovoria, že nočná práca odporuje prirodzenému biorytmu a nastaveniu organizmu človeka. Na zaradenie do nočnej práce sa vyžaduje preventívna lekárska prehliadka, jej náročnosť je ohodnotená finančným príplatkom, ten však na Slovensku nie je v takej výške, aby bol dostatočne motivujúci.
„Od 1. júna 2023 prichádza k zmene vo vyplácaní príplatkov za nočnú prácu, prácu cez víkendy, ale aj za sťažený pracovný výkon a pracovnú pohotovosť, ktoré upravuje Zákonník práce. Zamestnávateľ môže poskytnúť aj vyššie mzdové zvýhodnenie, a to na základe kolektívnej zmluvy uzavretej medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou,“ uviedla pre Nový Čas hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.
4 oblasti zdravia, ktoré ohrozuje práca v noci
1. Metabolické poruchy
- Poruchy a choroby tráviaceho traktu sú častejšie u pracujúcich na zmeny ako u denných.
- Ide napr. o zápchy, ťažkosti s trávením, plynatosť, záhu až závažné poruchy - žalúdočné vredy a syndróm dráždivého čreva.
2. Onkologické ochorenia
- V roku 1972 sa zistilo zvýšené riziko vzniku rakoviny u pracujúcich na zmeny.
3. Kardiovaskulárne ochorenia
- Je známe, že nadčasy ovplyvňujú náladu, množstvo stresu a dlhodobé zaťažovanie prináša aj menej viditeľné riziko - problémy so srdcom.
4. Duševné zdravie
- Nočná a zmenová práca majú vplyv aj na psychické zvládanie záťaže. Je tu vyššie riziko obáv a úzkosti, napätia a stresu, nespavosti, depresie, smútku a chronickej únavy.
- Pracujúci na zmeny sa často sťažujú na podráždenosť, nervozitu a úzkosť.
Viac ako v Česku a Maďarsku
- V noci na Slovensku zvyčajne pracuje až 16,8 % zamestnaných Slovákov vo vekovej skupine 15 - 64 rokov, čo je zároveň najvyšší podiel v rámci EÚ 27.
- Krajiny, ako sú Nemecko, Francúzsko či Portugalsko, dokázali medzi rokmi 2010 - 2019 podstatne znížiť podiel zamestnancov pracujúcich v noci, na Slovensku však za poslednú dekádu nedošlo v tomto ukazovateli k žiadnej zmene
- Česko - 5,8 %
- EÚ 27 - 5,5 %
- Maďarsko - 5,8 %
- Poľsko - 2,5 %
Poruchy spánku
Práca v noci alebo v skorých ranných hodinách znamená, že zamestnanec musí byť hore v rozpore s prirodzeným biologickým rytmom. Takýto systém práce vedie ku skrátenému a k prerušovanému spánku, prípadne k nadmernej ospalosti po prebudení, čo sa odráža na chybných úkonoch pri práci, väčšom riziku nehôd a zranení a zhoršovaní zdravotného stavu.
Nezávisle od pohlavia účastníkov prieskumov zameraných na spánok, ako aj charakter práce sa jednoznačne potvrdil vplyv nočnej práce na dĺžku a kvalitu spánku vo vzťahu k úrovni výkonu. V porovnaní so spánkom v noci bol denný spánok u mužov, ktorí pracovali nepretržite v trojzmennom pracovnom čase, kratší a kvalitatívne horší. Jednotlivé štádiá spánku boli častejšie prerušované, čo malo vplyv aj na výkon zamestnancov.
Chcú mať využité drahé stroje
Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti
- Máme dlhodobý problém s nočnou prácou. V posledných rokoch poklesla, ale ide iba o mierny pokles. Určite je to dané aj nízkymi príplatkami za nočnú prácu. Veľký podiel nočnej práce je daný aj štruktúrou ekonomiky - máme veľa fabrík, v ktorých sú drahé stroje a zamestnávatelia ich chcú maximálne využiť.
Ide o štruktúru ekonomiky
Zuzana Kusá, sociologička, SAV
- Vysoké čísla nočnej práce sú dôsledkom štruktúry ekonomiky, ktorá má výrazný podiel priemyselnej výroby a v tom prevádzok pásovej či prúdovej výroby, ktoré pracujú 24 hodín denne. V automobilovom priemysle, ale aj v hutníckej výrobe predpokladajú a vyžadujú aj nočnú prácu. Roky zdravého života nám však nepridajú.