S ľuďmi z Republiky sa v zakázanej zóne podľa nej prechádzal aj človek z krízového štábu. "Je smutné, že práve osoba, ktorá bola riadne oboznámená a mala vedomosť o širšej uzávere a jej dôvodoch, umožnila vstup nepovolaným osobám do priestorov, kde hrozilo nebezpečenstvo," napísala Novému Času Kováčiková. Polícia o prípade upovedomila aj primátorku Banskej Štiavnice Nadeždu Babiakovú. Tá kandidovala s podporou širokej koalície strán vrátane Sujovej Republiky, hovorí však, že o poslancovej aktivite v meste vôbec nevedela.
Odňatie slobody aj pokuta
Róbert Bános, advokát
- Týmto konaním by mohlo prísť k prípadnému ďalšiemu poškodeniu stavby. Za predpokladu, že tieto stavby boli vyhlásené za kultúrnu pamiatku, do úvahy by mohol prichádzať trestný čin poškodzovania a znehodnocovania kultúrnej pamiatky, v ktorom prípade platí, že ak páchateľ čo aj z nedbanlivosti, poškodí, znehodnotí, alebo zničí nehnuteľnú vec, ktorá je kultúrnou pamiatkou, alebo zmarí konanie o vyhlásenie nehnuteľnej veci za kultúrnu pamiatku a spôsobí tak značnú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Ak by nešlo o kultúrnu pamiatku, v danom prípade, za predpokladu naplnenia všetkých znakov trestného činu, vrátane vzniku škody, by mohlo ísť o trestný čin poškodzovania cudzej veci.
Zároveň uvádzam, že podľa zákona o policajnom zbore platí, že ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu zdravia alebo ochranu práv a slobôd, policajt je oprávnený každému prikázať, aby v nevyhnutne potrebnom čase nevstupoval na určené miesto, ani sa na ňom nezdržiaval. Neuposlúchnutie tohto príkazu preto môže byť považované za priestupok proti verejnému poriadku v zmysle § 47 ods. 1 písm. a) zákona o priestupkoch, za ktorý je možné uložiť pokutu až do výšky 100,00 EUR.