"Je načase postaviť sa voči tomu, že sa Rusko mieša do vnútorných záležitostí Bieloruska," vyhlásila Cichanovská na tlačovej konferencii v Kapitole vo Washingtone. Dodala, že Rusko "podporuje nelegitímny (Lukašenkov) režim a podniká kolonialistické kroky namierené voči našej (bieloruskej) suverenite a národnej identite".
"Armáda agresora (Ruska) slobodne využíva naše územie, vzdušný priestor a infraštruktúru na útoky voči Ukrajine a jej ohrozovanie. Ruská armáda by sa mala úplne stiahnuť z Bieloruska a naša krajina sa musí prestať podieľať na vojne," vyzvala.
Na Bielorusov apelovala, aby prelomili "úzke vzťahy s agresorom" (Ruskom). Zároveň predpovedala, že jej krajina jedného dňa ukončí vojenské spojenectvo s Moskvou a odstúpi od dohody z roku 1999, ktorá vytvára rámec pre hlbšiu integráciu Ruska a Bieloruska.
Podujatie v Kapitole, na ktorom v stredu vystúpila líderka bieloruskej opozície, zorganizovali americkí senátori Roger Wicker a Jeanne Shaheenová. "Je dôležité uvedomiť si, že existujú odvážni Bielorusi, nezávislí novinári, obhajcovia ľudských práv a ďalší predstavitelia občianskej spoločnosti, ktorí v exile statočne bojujú za to, aby poukazovali na Lukašenkovu zločinnú spoluúčasť na ruskom rozpútanej vojne na Ukrajine," zdôraznila Shaheenová.
Bieloruský súd v marci odsúdil Cichanovskú v neprítomnosti na 15 rokov odňatia slobody za údajnú vlastizradu a sprisahanie s cieľom zvrhnúť vládu. Cichanovská odišla z Bieloruska do Litvy po sporných voľbách z roku 2020, v ktorých si Lukašenko zaistil ďalší prezidentský mandát. Podľa Západu a bieloruskej opozície boli tieto voľby sfalšované.
Podľa údajov OSN je v súčasnosti na základe "politicky motivovaných obvinení" svojvoľne zadržiavaných takmer 1500 Bielorusov a viac než 2000 ľudí už bolo odsúdených za údajný extrémizmus, ktorý zahŕňa aj "urážku prezidenta".