"Jadrová bezpečnosť v ZAES je stále vo veľmi riskantnom stave... Znovu vyzývam, aby sa všetky strany zaviazali, že v elektrárni zaistia jadrovú bezpečnosť a bezpečnú ochranu," uviedol Grossi.
ZAES je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Potrebuje spoľahlivé dodávky elektrickej energie, aby mohli fungovať pumpy v chladiacich okruhoch pre reaktory a bazény s jadrovým palivom. Od raketového útoku Ruska z 9. marca je elektráreň podľa Grossiho závislá na jedinom elektrickom vedení, ktoré ostáva odpojené a v oprave.
Podľa ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Enerhoatom boli aktivované núdzové dieselové generátory. Bez elektriny z generátorov by prehriatie reaktorov mohlo vyústiť v podobnú tragédiu, aká sa stala v roku 2011 v japonskej Fukušime.
Po útoku 9. marca bola elektráreň odpojená od elektrickej siete 11 hodín. Rusko i Ukrajina sa pritom navzájom obviňujú z ostreľovanie v blízkosti elektrárne už v podstate od začiatku invázie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokoval o bezpečnosti elektrárne aj s japonským premiérom Fumiom Kišidom, ktorý v utorok navštívil Kyjev. Podľa Zelenského je potrebné nájsť efektívnejšie mechanizmy na ukončenie okupácie elektrárne, pretože nijaká medzinárodná inštitúcia nedokáže tamojšie problémy vyriešiť.