Nákladná oprava
Národnou kultúrnou pamiatkou sa vila stala v roku 1998. Dlho chátrala, no keď sa napokon samospráva Hnúšte dohodla s viacerými odborníkmi a nadšencami presvedčenými o pozitívnom význame záchrany vily, veci sa rýchlo pohli.
„Finančnú podporu na rekonštrukciu budovy poskytlo ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja SR 100 000 eur, Miestna akčná skupina MALOHONT dala 94 999 eur a Ministerstvo kultúry SR prispelo 10 000 eur,“ prezradil detaily financovania nákladnej renovácie primátor Martin Pliešovský s tým, že ešte prispela rozvojová agentúra BBSK v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Gemer 7 850 eur.
Drahá oprava sa však ozaj vydarila, o čom svedčí aj to, že sa secesná vila uchádza o prestížne ocenenie FÉNIX v kategórii Najkrajšie obnovená národná kultúrna pamiatka.
Čím je jedinečná
Vilu dal na začiatku 20. storočia postaviť lekárnik Pankrác (Karol) Petrivaldský. Má nepravidelný pôdorys s nárožnou vežičkou a priečelie obložené piešťanskou pálenou tehlou. Ako jeden z mála zachovaných historických objektov so secesnými maľbami pripomína pozostatky meštianskej architektúry. V prístavbe objektu bola v minulosti plnička sódovky do uzatvárateľných 3- a 5-litrových fliaš. Po druhej svetovej vojne v budove sídlili mestské technické služby, neskôr objekt prenajímali rôznym firmám. V roku 1993 bola vila vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.