Problémom TikToku, ktorý zakazujú viaceré parlamenty po celom svete, je, že len málo sa vie o tom, čo robí komunistická Čína s dátami, ktoré cez zariadenia zbiera. TikTok však má údaje napríklad z vášho kalendára, má prístup k vašim kontaktom a môže vedieť aj to, čo práve píšete. Podobne fungujú aj ďalšie platformy, akurát pri TikToku nebezpečenstvo súvisí s tým, že je prepojené s čínskou vládou, s ktorou musí podľa miestnych zákonov zdieľať všetky dáta.
Najnovšie sa k vlne zákazov pridáva aj slovenský parlament. Denník N informoval o liste, ktorý poslal kancelár Daniel Guspan a kde sa píše, že informačné systémy Národnej rady začali blokovať čínsku aplikáciu a jej používanie zakázali na služobných zariadeniach zamestnancov. Odporúčanie sa týka aj poslancov, pričom Guspan sa odvoláva na vyjadrenie medzinárodných bezpečnostných autorít, keďže TikTok „predstavuje významné riziko v oblasti kybernetickej bezpečnosti a v oblasti kyberšpionáže“.
V liste sa spomínajú už známe výhrady, ktoré mali aj iné parlamenty, teda zbieranie informácií zo zariadení. „Množstvo, spôsob a typ údajov, ktoré sa zbierajú, nezodpovedajú primárnemu určeniu aplikácie ako sociálnej siete a môžu byť použité k cielenému kybernetickému útoku na konkrétne osoby, ich väzby, zariadenia a iné aktíva, ktoré osoba používa pri práci s elektronickými komunikačnými prostriedkami,“ znie z listu.