Na TikToku je aj expremiér Peter Pellegrini. „Ak by sme sa mali zaoberať bezpečnosťou ako takou, možnosťou špionáže a prieniku cez rôzne aplikácie do našich mobilov a sietí, tak by sme museli hovoriť o viacerých aplikáciách, nielen o TikToku, ktorý je pod kontrolou Číny. Ja vo svojom mobile takúto aplikáciu ako politik používam, ale cez môj mobil nevstupujem do štátnych systémov,“ tvrdí šéf Hlasu.
Šéf parlamentu Boris Kollár si účet nespravuje sám, ale rieši to za neho strana Sme rodina cez súkromné telefóny. Zatiaľ neplánujú tento účet odstrániť. „Na TikTok som dávnejšie nahral nejaké videá, ale nechodím tam a už vôbec nie v parlamente,“ uviedol poslanec SaS Branislav Gröhling.
Ostražitosť je namieste
Gabriel Tóth, etický hacker, odborník na IT bezpečnosť
O nebezpečenstve TikToku sa dá hovoriť vo dvoch rovinách. Prvá spočíva v tom, že nie je jasné, čo sa deje s dátami, ktoré sleduje vo vašom telefóne. Nevieme, či sa nedostávajú do rúk čínskej vlády a nie sú ňou zneužívané. Druhým problémom je samotný algoritmus. Nikto nevie, ako funguje, a či to, čo vidíme, nie je ovplyvňované tak, aby sme videli obsah, ktorý čínska vláda chce, aby sme videli. Základný problém je, že čínske technologické firmy sú dnes naozaj v područí čínskej vlády a musia s ňou kooperovať. Preto by sme mali byť voči TikToku ostražití. Na druhej strane treba povedať, že o zneužívaní osobných dát alebo algoritmov čínskou vládou zatiaľ nemáme žiadny dôkaz.
Zákazy vo viacerých krajinách
Štátnym zamestnancom už zakázali používanie TikToku vo vyše desiatich krajinách a vo viacerých medzinárodných inštitúciách aj na českých ministerstvách. „Všeobecne neodporúčame používať akékoľvek aplikácie, ktoré nemajú transparentne definované, ako spracúvajú, uchovávajú a distribuujú osobné aj používateľské informácie,“ hovorí slovenský Národný bezpečnostný úrad. Na Slovensku je zatiaľ priekopníkom v ostražitosti voči TikToku ministerstvo vnútra, ktoré už odporučilo svojim zamestnancom odinštalovať si túto aplikáciu.