Klus totiž prepadol pri vypočúvaní pred finančným výborom a zvalil to na šéfa SaS Richarda Sulíka (55), ktorý mal proti nemu lobovať. V piatok večer Klus oznámil, že žiada vládu o späťvzatie jeho nominácie. Po fiasku na vypočúvaní sa ozvala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá Klusa vyzvala na stiahnutie kandidatúry.
V praxi totiž o ňom má ešte hlasovať europarlament a následne ministri jednotlivých štátov EÚ. V piatok sa k prezidentke pridal aj premiér Eduard Heger s tým, že ak tak neurobí Klus, tak ho stiahne vláda. Poslanec zareagoval až večer: „Žiadam vládu SR o stiahnutie mojej kandidatúry. Chyby patria k životu a aj zlá skúsenosť je skúsenosť... Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých sa táto moja skúsenosť negatívne dotkla.“
Klus však dovtedy nebol ochotný zmieriť sa s nepriaznivým výsledkom hlasovania. Vinníka našiel v Sulíkovi, ktorý bol roky jeho straníckym šéfom v SaS. „Niekoľko týždňov sa ma snaží v Bruseli pošpiniť. Evidentne sa mu podarilo preniesť špinavú predvolebnú kampaň aj na úroveň rokovania tohto výboru,“ povedal Klus.
Europoslancov sa vraj Sulík snažil presviedčať, aby za neho nehlasovali. Klus tiež hovorí o kontakte predsedu SaS s českým europoslancom Tomášom Zdechovským. Ten Klusovo vystúpenie označil za „hanbu pre Slovensko“, ktorú ešte v histórii výboru nezažil.
„Sám mi priznal, že bol v kontakte s pánom Sulíkom, dozvedel som sa, že sú osobní priatelia. Treba sa ho spýtať, čo mal za to od Richarda Sulíka sľúbené, alebo či to urobil ako nejakú priateľskú službu,“ povedal Klus.
Šéf SaS reagoval stroho: „So Zdechovským som hovoril, no nič som mu nesľúbil.“ K otázkam ohľadom svojho lobingu proti Klusovi sa nevyjadril. Novému Času sa však podarilo zistiť, že Sulík naozaj písal do Bruselu. „Dostal som od neho e-mail obsahujúci veľmi kritické informácie voči M. Klusovi,“ povedal český europoslanec Mikuláš Peksa.