Ten to odmieta, no polícia ho chce mať vo väzbe. Okrem právnickej praxe sa venoval výučbe mladých študentov na Univerzite Komenského a v minulosti disponoval previerkou NBÚ na stupeň prísne tajné. Ak sa potvrdí táto stopa, ako je možné, že roky unikal spravodlivosti?
Vražda sa dá objasniť aj po 40 rokoch
Matej Snopko, bývalý kriminalista
K objasneniu vrážd dochádza rôznymi spôsobmi, ktoré trvajú rôzne dlho. Keď sa vražda objasní do 24 hodín, považuje sa to za veľký úspech. Ak sa to nepodarí, je tam veľmi reálna možnosť, že to bude trvať niekoľko mesiacov. Niektoré vraždy sa objasnia aj po veľmi dlhom čase, dokonca sme už videli aj vraždu objasnenú po 40 rokoch. Časté býva to, že páchateľ zrazu niekde niekomu niečo povie - napríklad spoluväzňovi v cele, alebo sa preriekne niekde v krčme, a počuje to človek, ktorý to oznámi polícii. Druhá možnosť je, že sa ho pýta policajný agent a tá osoba mu niečo povie a upozorní tak na seba. Dôvodom môže byť aj to, že sa nájde nejaký nový dôkaz, a tiež to, že sa zmení režim a zrazu začnú vypovedať príbuzní obetí. Páchateľ sa takisto môže pohádať so spolupáchateľom a ten to povie polícii, a stáva sa aj to, že páchateľa tak hryzie svedomie, že sa rozhodne priznať sám. V každom prípade ani profesia advokáta či právnika ešte nemusí vylučovať, že by takáto osoba za istých okolností nemohla byť páchateľom vraždy. Hoci niekto bude mať tendenciu zazerať na policajtov, že celé tie roky nič nerobili, ja by som ich, naopak, pochválil.
Policajti ho v minulosti mohli kryť
Jozef Šátek, bývalý elitný vyšetrovateľ
Zachytil som, že samotní vyšetrovatelia boli prekvapení z toho, že po toľkých rokoch sa im podarilo zabezpečiť také kvalitné dôkazy. Z toho plynie otázka, čo bránilo predošlým vyšetrovateľom, aby tie dôkazy zabezpečili. Môže ísť o kumuláciu všeličoho, je napríklad možné, že sa v určitých etapách uberali nesprávnym smerom, kládli dôraz na veci, ktoré neboli podstatné, a nešli po všetkých možných vyšetrovacích verziách, ale namiesto toho išli jednosmerne. Mohla to byť neodbornosť, nechuť do toho ísť, ale môže to byť aj korupcia a zámer skryť páchateľa. Nie je vylúčené ani to, že niekto v polícii sympatizoval s takýmito extrémistickými názormi, a preto ho kryl.
Neonacisti sa občas vyšplhajú aj vysoko
Radovan Bránik, expert na extrémizmus
To, že sa ľudia z neonacistickej subkultúry vyšplhajú takto vysoko, nie je veľmi časté, pretože tí ľudia sú často nielen sociálne, ale aj mentálne na nižšej úrovni. Samozrejme sa však aj spomedzi nich občas dokáže dostať von človek s vyššou inteligenciou a sociálnou zručnosťou. Časť z nich preniká napríklad do politiky, časť sa uplatní v biznise alebo v spoločenskom živote. A zopár z nich sa napokon aj reálne napraví. Čo sa týka tejto konkrétnej osoby, nevieme povedať, či sa polepšil. Tomu, či bol alebo nebol naďalej radikalizovaný, by nasvedčovalo aj to, akú si vyberal klientelu alebo aká klientela si vyberala jeho. Mal tam totiž ľudí z tejto scény.