Analytik Nikolaj Sokol to označil za veľmi významný krok. "Rusko bolo vždy veľmi hrdé, že nemá jadrové zbrane mimo svojho územia. Teraz to menia a je to veľká zmena," uviedol tento expert z Viedenského centra pre odzbrojenie a nešírenie zbraní (Vienna Center for Disarmament and NonProliferation - VCDNP).
Americké ministerstvo zahraničných vecí pre stanicu CNN uviedlo, že bude naďalej sledovať dôsledky vyplývajúce z plánu Ruska umiestniť tieto zbrane v Bielorusku. Svoju stratégiu v oblasti jadrových zbraní však nezmení. "Nevidíme žiadny dôvod na zmenu nášho strategického jadrového postoja a ani žiadne náznaky, že sa Rusko pripravuje použiť jadrovú zbraň," uviedol vo vyhlásení hovorca amerického rezortu diplomacie Vedant Patel.
TPNW zakazuje použitie, vývoj, výrobu, testovanie a skladovanie jadrových zbraní, ako aj vyhrážanie sa ich použitím. Valné zhromaždenie OSN ju prijalo ešte v júli 2017 s podporou 122 krajín a do platnosti vstúpila v januári 2021. Vo svete je oficiálne deväť krajín, ktoré disponujú jadrovými zbraňami. Ani jedna sa však k TPNW nepripojila, pripomína agentúra DPA.