Informuje o tom agentúra AP. Svetové finančné centrum sa vracia do normálu po rokoch pandemických kontrol a politických turbulencií. Za pandémie boli protesty kvôli obmedzeniam vzácne. Okrem toho bolo mnoho hongkonských aktivistov umlčaných alebo sa ocitli vo väzení po tom, čo Peking po masívnych protestoch v roku 2019 zaviedol zákon o národnej bezpečnosti.
Asi 60 demonštrantov sa v nedeľu zišlo kvôli protestu proti navrhovanej rekultivácii a výstavbe zariadení na spracovanie odpadu. V daždi prechádzali za dohľadu viacerých policajtov v ohraničenom kordóne štvrtí, kde má projekt vzniknúť. Usporiadatelia museli zabezpečiť, že sa akcie nezúčastní viac ako očakávaných 100 ľudí. Ľudia, ktorí by sa chceli zúčastniť s rúškom na tvári, museli doložiť, že majú dôvod mať ho nasadené.
Protestujúci požiadavky úradov kritizovali. "Potrebujeme mať slobodomyseľnejšiu protestnú kultúru," povedal agentúre Reuters štyridsaťdeväťročný James Ockenden, ktorý sa pochodu zúčastnil s tromi deťmi. Opatrenia podľa neho len ľudí odrádzajú od toho, aby prišli.
Podľa inej účastníčky Theresy Wangovej sú nové obmedzenia "trochu divné", ale stále prijateľné. "Nie som z toho nadšená, ale musíme to prijať. Musíme prijať to, čo je teraz považované za legálne," povedala 70-ročná dôchodkyňa agentúre AP a dodala, že dúfa, že protest bude znamením, že vláda je otvorenejšia diskusii.
Úrad pre rozvoj mesta uviedol, že zámerom projektu je podpora každodenných potrieb komunity. Dodal, že rešpektuje právo na slobodu prejavu a bude skúmať možnosť zníženia rozsahu rekultivácie pôdy. Politickí pozorovatelia a niektorí západní diplomati sledujú, či hongkonské úrady povolia obnovenie veľkých demonštrácií. Štvrtého júna a 1. júla sa tam predtým schádzala kedysi živá občianska spoločnosť v meste, tieto akcie vždy prilákali tisíce ľudí.