Keď sme sa známeho kardiochirurga spýtali, v čom bol rozdiel medzi prvou a piatou transplantáciou, usmial sa a povedal: „Viete, ja som športovec. Keď hráte proti tomu istému súperovi piaty zápas a štyri z nich ste predtým vyhrali, tak to sebavedomie je vo vás. Ale prvých pár minút je rovnakých. Je tam to určité chvenie, ale to všetko rýchlo prejde. Začnete robiť, viete dať prihrávku, gól do siete...“ vysvetľuje športovou terminológiou profesor, ale vzápätí s vážnosťou pripomenie: „To však nemá nič spoločné s hrou na sebavedomie a namyslenosť! Tam je veľmi tenká hranica. Ale vy musíte byť sebavedomý, keď chcete dobre zoperovať pacienta. Vychoval som silnú generáciu kardiochirurgov lekárov, dostali priestor, o akom sa im nemohlo ani snívať. Prvých desať transplantácií srdca na som realizoval ako hlavný operatér ja, ale potom som, zo začiatku so svojimi asistenciami, pustil ako prvých operatérov ďalších svojich piatich kolegov. Z prvých sto transplantácií som 45 realizoval ja, zvyšných 55 moji kolegovia,“ pripomína a dodáva, že prácu svojich kolegov si nesmierne váži. „Bez dobrého tímu nejde nič,“ zdôrazňuje.
Za pohárik vínka
Hovorí sa: červené víno je na srdce, biele na cievy a tvrdý alkohol na zimu... Nedá nám nevyužiť príležitosť a nespýtať sa toho najpovolanejšieho, čo je na tom pravdy. Môže si človek s transplantovaným srdcom dať za pohárik červeného vínka?
Profesor Fischer sa potmehúdsky usmeje a povie: „Pán Petrík, ktorý bol prvým pacientom s transplantovaným srdcom a žil takmer desať rokov, bol vášnivý vinár. Mal vinohrad. Asi po dvoch-troch mesiacoch po zákroku mi zavolala jeho manželka, že: ,Pán profesor, musím sa vám vyžalovať!‘ Pýtam sa, čo sa deje. A ona vraví: ,No, manžel si ráno vezme fľašu vína, ide do vinohradu a večer, keď príde domov, fľaša je prázdna!‘ Utešoval som ju - možno tú fľašu vylial... Ale pán Petrík sa mi potom priznal, že tú fľašu v priebehu dňa vypil.“ Diplomatická odpoveď.
Faktom je, že človek s transplantovaným srdcom môže žiť oveľa intenzívnejší život, než by sme si mysleli. Napokon, dôkazom bol aj nedávno zosnulý režisér Juraj Jakubisko, ktorému v máji 2012 v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny kardiochirurg Jan Pirk (69) transplantoval srdce ako 74-ročnému. „Fyzicky je človek s transplantovaným srdcom plnohodnotný človek,“ vraví profesor Fischer a keď mu zopakujeme ešte raz otázku, či deci-dve červeného vínka môže byť, odpoveď príde okamžite: „Musí!“