Dnes už má slovenský Národný ústav srdcových a cievnych chorôb za sebou 418 úspešných transplantácií srdca, z toho bolo 399 dospelých pacientov a 19 detí. Prvým, ktorý úspešne transplantoval srdce na Slovensku, bol kardiochirurg Viliam Fischer (84). Bolo to pred 25 rokmi.
V ére novodobej samostatnej Slovenskej republiky sa tak stalo po viacročnej príprave v noci z 20. na 21. marca 1998. Lekársky tím pod vedením profesora Viliama Fischera transplantoval srdce vtedy 58-ročnému Štefanovi Petríkovi z Jura nad Hronom. S transplantovaným srdcom prežil 9,5 roka, nezomrel však na srdcové ochorenie. Bol to obrovský skok v slovenskej medicíne.
„Treba povedať, že z technicko-taktickej stránky by sme transplantáciu srdca vedeli urobiť aj skôr, no boli dva hlavné problémy. Kardiovaskulárnu chirurgiu sme vtedy robili v nemocnici na Partizánskej ulici, čo bol bývalý kláštor, ktorý prerobili na nemocnicu, a nemali sme veľmi dôležitý tím kardiológov, ktorý by mal nejaké skúsenosti s touto problematikou. Hoci sme tam realizovali mnohé srdcovo-cievne výkony, ani z hygienického pohľadu to nebola vyhovujúca budova,“ vraví profesor Fischer.