Založil ho milovník tohto zimného športu a aj jeho inštruktor Igor Bobák (63). Zbierať lyže začal už ako 8-ročný a odvtedy neprestal. Môže sa pochváliť ozaj výnimočnými kúskami, ako sú najstaršie lyže, či kúsky od známych pretekárov. V dedinke pri Banskej Bystrici sa nachádza jedno z troch múzeí lyží na svete. Ďalšie dve sú už len vo Fínsku a v Amerike.
V roku 2007 ho v rodičovskom dome, ktorý bol najskôr len drevárňou, založil vášnivý zberateľ lyží Igor Bobák (63). „Prvé lyže som dostal ako trojročný, otec mi ich odložil na pamiatku na povalu a ja som k nim postupne začal prikladať ďalšie kúsky. Aktuálne mám vo svojej zbierke 1 300 lyží z rôznych kútov sveta,“ prezrádza Bobák, ktorý získava úlovky do svojej zbierky od dobrých ľudí.
Rekordný zápis
Keď sa mu doma nakopilo vyše 300 kusov, rozhodol sa pred 16 rokmi zriadiť v rodičovskom dome jedinečné múzeum. Odvtedy k nim pribudlo ďalších tisíc jedinečných kúskov. Igorova zbierka je dokonca zapísaná aj v Slovenskej knihe rekordov. „Múzeum ponúka celkové zhrnutie lyžiarskej histórie za posledných 130 rokov. Okrem vyše tisícky exponátov lyží sa v ňom nachádzajú lyžiarske palice, topánky, ale aj fotogaléria a textová dokumentácia z histórie slovenského lyžovania a z významných lyžiarskych podujatí,“ dopĺňa inštruktor, ktorý stále vyučuje deti v lyžiarskej škole.
Medzi najvzácnejšie kúsky v múzeu patria najstaršie 130-ročné lyže či lyže od Jany Gantnerovej- Šoltýsovej, bratov Krajňákovcov, Ingemara Stenmarka, bratov Mahreovcov či Alberta Tombu. Kombinézu zasa darovala naša najlepšia slalomárka Petra Vlhová. V záhrade je vytvorený skanzen lanoviek a vlekov. Nachádzajú sa tu významné exponáty, ktoré pred niekoľkými rokmi prevážali lyžiarov, turistov vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, Malej Fatre či Slovenskom rudohorí.
Prvé lyže Igora
Dostal ich ako 3-ročný, čiže majú vyše 60 rokov. Okrem lyží sú k nim aj lieskové palice.
Kúsok Franza Klammera
Tento legendárny alpský lyžiar dominoval na svahoch v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Nesmrteľnou modlou Rakúska sa stal po domácich olympijských hrách v Innsbrucku 1976, keď vyhral pod piatimi kruhmi zlatú medailu.