„Celkovo tak získame 3,7 mil. eur na prevádzku dôležitých služieb a infraštruktúru,“ uviedla hovorkyňa. V závislosti od toho, ako sa budú napĺňať prognózy, vyvíjať sa situácia s infláciou a cenami energií a aj v závislosti od prístupu vlády k svojmu hlavnému mestu, naznačuje magistrát aj ďalšie neľahké rozhodnutia o cenách cestovného MHD, odvozu odpadov a do nasledujúcich rokov aj dani z nehnuteľnosti.“
Mesto plánuje niečo ušetriť aj vo vlastných radoch a na svojej réžii. „Magistrát bude musieť pristúpiť aj k zrušeniu desiatok pracovných pozícií. Už tento rok to prinesie úspory 1,5 mil. eur.“
Heger oponuje Vallovi
Podľa dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera však nehovorí primátor Vallo celú pravdu. Štát vraj kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. „Mestá, obce i kraje môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami,“ uviedol Heger v reakcii na vyjadrenia bratislavského primátora, ktorými odôvodňuje zvyšovanie poplatkov.
„Čísla hovoria jasnou rečou, rozhodnutia vlády v minulom roku zasiahli do rozpočtov samospráv sumou 585 miliónov eur, avšak opatrenia, ktoré sme urobili v závere roka, predstavovali kompenzácie vo výške 525 miliónov eur,“ dodal Heger. Aktuálna daňová prognóza ráta s vyšším výnosom z daní z príjmov fyzických osôb o 168 miliónov eur. „Takže, ak sa vyjadríme v číslach, samosprávy majú ešte viac peňazí, ako sa čakalo,“ uzavrel premiér. Navyše sa ukázalo, že nové sčítanie obyvateľov prihrá Bratislave do rozpočtu viac financií, ako sa pôvodne očakávalo.
Aj toto porastie
- Poplatky v zariadeniach pre seniorov o 25 %
- Školné v základných umeleckých školách o 25 %
- Poplatky mestskej pohrebnej služby Marianum o 25 %
- Vstupné na športoviská a kultúrne inštitúcie o 25 %
- Daň z ubytovania o 64 %