Štrajky zasiahli aj ropné rafinérie a terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Tento týždeň pritom prišla do Európy vlna studeného počasia, čo drží ceny plynu nad normálnou úrovňou pre dané ročné obdobie. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v pondelok do 12.52 h SEČ vzrástla o 3,8 % na 42,65 eura za megawatthodinu (MWh). A ekvivalentný kontrakt na aprílové dodávky plynu v Británii stúpol o 5,6 %. Zvýšili sa aj ceny kontraktov na dodávky cez leto.
Kontrakty na plyn zamierili nahor, keďže obavy z ďalšieho meškania údržbárskych prác na francúzskych jadrových reaktoroch v čase, keď v krajine prebiehajú masové štrajky, spôsobili pokles dôvery v energetickú bezpečnosť, uviedla spoločnosť Inspired Energy.
A štrajky môžu zasiahnuť aj produkciu ropy a plynu v Spojenom kráľovstve od konca tohto mesiaca do začiatku júna, pretože zamestnanci energetických firiem plánujú sériu protestov za vyššie mzdy a lepšie podmienky.
Európe sa však napriek všetkému podarilo túto zimnú sezónu prekonať energetickú krízu a vyhnúť sa nedostatku plynu. Do oficiálneho konca vykurovacej sezóny zostáva len niekoľko dní či týždňov, v závislosti od regiónu, a mnohé štáty už začali dopĺňať zásobníky plynu na ďalšiu sezónu, pričom Taliansko a Nemecko v tom vedú. Silný zostáva aj dovoz skvapalneného zemného plynu LNG.