„Zákernosť návrhu je aj v tom, že nebol podaný v rámci jej pôvodného návrhu, ale bol podaný narýchlo ako pozmeňujúci, čo spôsobí, že parlament o ňom nebude viesť dostatočnú a legitímnu diskusiu. Je to aj spôsob obchádzania verejnosti a jej participácie na spravovaní vecí verejných," vysvetlila Mesochoritisová. Dodala, že Záborská svojím pozmeňujúcim návrhom navrhuje doplniť v zákone o sociálnych službách ako dôvody na poskytnutie sociálnej služby aj neplánované tehotenstvo a narušenie sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva.
„Súčasný systém sociálnych služieb však už rieši nepriaznivú situáciu fyzickej osoby a poskytuje jej podporu v nepriaznivých situáciách. Z návrhu preto nie je zrejmé, akým novým spôsobom budú sociálne služby reagovať na neplánované tehotenstvo alebo narušenie sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva," tvrdí politologička.
Záborská pozmeňujúcim návrhom ďalej navrhuje, aby sa služby v zariadeniach núdzového bývania poskytovali osobám aj z dôvodu neplánovaného tehotenstva alebo narušenia sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva a aby sa táto služba poskytovala najviac po dobu troch rokov odo dňa pôrodu, ak sa matka osobne stará o dieťa a aby sa poskytovali aj pre jej iné neplnoleté deti. „Avšak už v súčasnosti zákon umožňuje poskytnutie núdzového bývania tehotnej žene, prípadne aj žene s deťmi. Navrhovaná úprava v tomto znení preto nie je potrebná," tvrdí Mesochoritisová.