Tento rok sa Veľká noc, ktorá je kresťanskou oslavou vzkriesenia Ježiša Krista z mŕtvych, bude konať v nedeľu 9. apríla. Viacerí z nás sa zrejme čudujú, prečo sa dátumy Veľkej noci každý rok menia. Veď Vianoce sú vždy 24. decembra. Prečo sa teda mení dátum Veľkej noci?
Za všetko môže obežná dráha Mesiaca, ktorá spôsobuje zmätok s našimi kalendármi. Prvá vec, ktorú treba pochopiť, je, že Mesiac má iný kalendárny rok ako Zem. Kým obeh Zeme okolo Slnka trvá 364,25 dňa, obeh Mesiaca okolo Zeme trvá 29,5 dňa. Lunárny rok má teda 354,3 dňa. Medzi nimi je 10 alebo 11-dňové oneskorenie.
Veľká noc je lunárny festival, o dátume ktorého rozhoduje množstvo astronomických udalostí. Presnejšie povedané, výpočet sa robí medzi dátumami splnu, rovnodennosťou a židovským sviatkom Pesach. Kresťania na západe oslavujú Veľkú noc prvú nedeľu po prvom splne, ktorý nastáva v jarnej rovnodennosti alebo po nej, ako to určuje gregoriánsky kalendár.
Keďže jarná rovnodennosť tento rok nastane v pondelok 20. marca 2023 a nasledujúci spln – „Ružový Mesiac“ – vyjde vo štvrtok 6. apríla 2023, dátumom Veľkonočnej nedele je nedeľa 9. apríla 2023. Od dátumu Veľkej noci závisí aj koniec fašiangov a začiatok 40-dňového veľkonočného pôstu, ktorý pre kresťanov na Slovensku začína tzv. Popolcovou stredou. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v praxi pripadá Popolcová streda na 46. deň pred Veľkonočnou nedeľou. V tomto roku pripadla Popolcová streda na 22. februára.