Na otázky ohľadom tejto pozície a či rezort neplánuje prehodnotiť jeho pôsobenie po tom, čo sa priznal k útoku na Tupého, rezort neodpovedá. „Vzhľadom na to, že vyšetrovanie prebieha, nebudeme sa k uvedenému vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Známy advokát
Aj hlavný obvinený z vraždy Adam Puškár mal byť podľa svedkov účastníkom skupinky, ktorá sa v Bratislave pravidelne dostávala do bitiek. Minulosť v partii, ktorá sa neštítila neonacistických myšlienok, mu nezabránila zamestnať sa v roku 2008 na Najvyššom súde SR, kde pracoval až do roku 2011. Podľa dostupných informácií sa mal aj oboznamovať s utajovanými skutočnosťami pre najvyšší stupeň prísne tajné.
Nie je jasné, či mu previerku obnovovali po piatich rokoch. NBÚ ani SIS nereagovali, ako a či posudzovali aj túto jeho minulosť. „Ak tajnej službe utiekla taká vec ako príslušnosť k neonacistickému hnutiu, je to podľa mňa veľmi veľký problém. Hovorím to však len vo všeobecnej rovine - nebol som súčasťou toho vyšetrovania,“ komentuje bezpečnostný analytik Andor Šándor.
Veľmi na hrane
Andor Šándor, bezpečnostný analytik
Pracovať v nejakej medzinárodnej agentúre, ktorá má na starosti ochranu hraníc, by mali asi ľudia, ktorí nebudú mať záťaž tohto charakteru. Ak sa zúčastnil na vražde človeka, aj v prípade, že do neho „len“ udieral, tak pre mňa to nie je človek, ktorého by som ja zamestnal v akejkoľvek bezpečnostnej agentúre pracujúcej pre štát. Extrémisti by asi ťažko mali byť zamestnaní v bezpečnostných zboroch. Dať extrémistom zbraň alebo nejakú výkonnú právomoc pri ochrane hranice mi nepripadá úplne rozumné. Považujem to za veľmi na hrane, že vôbec štát niekoho takého odporučí pre prácu vo Frontexe.