Ľudia s extrémistickým pozadím by nemali mať previerky
Július Šáray, exvyšetrovateľ
Hrozí, že sa viac ľudí, ktorí sú v partii extrémistov, dostane k previerkam na prísne tajné?
Okruh ľudí, ktorí sa oboznamujú s prísne tajnými informáciami, je úzky a všetci musia mať previerku od NBÚ. Keď vám robia previerku, preveruje sa, či človek má nejaký problém, pre ktorý by sa nemohol oboznamovať s utajenými skutočnosťami. NBÚ preveruje osoby prostredníctvom ďalších bezpečnostných zložiek štátu, ako sú SIS, Policajný zbor a ostatné.
Ako je možné, že ju môže dostať človek z takejto partie?
Keď má neonacista previerku na prísne tajné, tak si niekto nespravil svoju prácu, neodhalil zjavné klamstvo takejto osoby, alebo zjavné pochybnosti proti takejto osobe opomenul. Ak je podozrenie typu príslušnosti k extrémistickej skupine, neexistuje, aby takáto osoba mala previerku na prísne tajné.
Vladimír pracuje pre agentúru Frontex. Čo na to hovoríte?
Frontex je Európska agentúra pre pohraničnú stráž a osoba s príslušnosťou k neonacistickej skupine tam nemá čo hľadať. V tejto súvislosti sa vyjavuje pochybnosť o plnení si zákonných úloh niektorých bezpečnostných zložiek štátu. Zastúpenie nášho štátu v takej európskej bezpečnostnej zložke, ako je Frontex, neonacistom je nemysliteľné a diskvalifikuje Slovenskú republiku.
Môže byť jeho pôsobenie vo Frontexe nebezpečné?
Áno. Ide o bezpečnostnú zložku EÚ, ktorá narába s utajovanými skutočnosťami.