Ak je reč o kolínskej, väčšina si asi predstaví mužskú vodu po holení. So záujmom sme mnohí v kúpeľni sledovali, ako sa ňou náš starý otec po holení natieral a na tú vôňu, aj z tohto dôvodu, nikdy nezabudneme. Kolínska je však oveľa viac než len voda po holení.
Aj pre ženy
Pod týmto označením sa skrývajú decentné citrusové vône, ktoré dokážu byť poriadne zvodné, bez problémov zastúpia parfém a sú aj pre ženy. Hoci dnes svoju vlastnú verziu kolínskej vyrába viac značiek, všetky receptúry by mali vychádzať z pôvodného originálu. A ten je len jeden.
Kolínska je z Kolína
Legendárna vôňa sa zrodila v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Práve tu v roku 1709 založil voňavý podnik talian Jean Marie Farina. Šokujúce však je, že pôvodný účel vôbec nebol kozmetický. Fľaštička s názvon Aqua Mirabillis, v preklade zázračná voda, v sebe ukrývala silne alkoholovú zmes, ktorá bola vyrobená na liečebné účely. Vyššia trieda však šalela práve z jej vône. V tej dobe bolo neobvyklé, že esencia v každom jednom flakóne voňala rovnako. Farina však našiel spôsob, ako to zaistiť. Netrvalo dlho a jeho kolínskou sa voňali tí najmocnejší ľudia. Vrátane Napoleona Bonaparte či kráľovnej Viktórie.
Na každý deň
Úspech vône zapríčinil, že sa jej výrobou začali zaoberať aj mnohí iní obchodníci, a to nielen v Nemecku. Obľúbená je napríklad značka 4711 z Rakúska a slávna je aj talianska kolínska Acqua di Parma, ktorú v Parme vyrábal zámožný Carlo Magnani. Táto vôňa opantala aj holywoodskych hercov, ktorí často jazdili do oblasti natáčať a domov za veľkú mláku si nosili svoju milovanú kolínsku. Dnes sú na trhu stovky rôznych kolínskych, a hoci všetky vychádzajú zo základného receptu, každý výrobca do nej pridáva iné tajomstvo, čo z kolínskych robí ľahké verzie parfumov na každý deň, z ktorých si vyberie naozaj každý.