Päťdesiatosemročný Filipínčan Ruben Enaje sa v roku 2019 nechal už 33-krát ukrižovať počas Veľkej noci. V pašiových hrách, ktoré sú až príliš realistické, stvárňuje Ježiša Krista. Je to súčasť kontroverznej veľkonočnej tradície v krajine, kde ľudia podstúpia skutočné ukrižovanie ako prejav svojej viery.
Od 80. rokov 20. storočia Ruben Enaje zobrazuje ukrižovanie a smrť Ježiša Krista na Veľký piatok pred davmi miestnych obyvateľov a turistov v dedine severne od Manily. Počas týchto realistických ukrižovaní sa Enaje nechá na päť minút ukrižovať, skutočnými klincami mu herci zatĺkajú štvorpalcové klince do rúk aj nôh a dvíhajú ho na drevenom kríži asi päť minút.
Enaje, ktorý je katolík, povedal, že pokračuje v tradícii pripomínať svetu ťažkú situáciu Ježiša Krista, ale dodal, že sa rozhodol ukončiť účasť na ukrižovaní po budúcom roku. Prvýkrát sa nechal ukrižovať po tom, čo ako stavebný robotník spadol na stavbe z veľkej výšky a prežil akoby zázrakom.
Tradícia má svoj pôvod v hre o Ježišovi, ktorú napísal miestny dramatik v 50. rokoch 20. storočia a ktorá viedla k prvému ukrižovaniu v roku 1962. Odvtedy sa rozrástla na jeden z vizuálne najvýraznejších náboženských sviatkov v tejto časti sveta a priťahuje tisíce divákov a turistov, ktorí sledujú krvavé divadlo. Katolícki predstavitelia na Filipínach túto prax odsudzujú a od ukrižovania odrádzajú aj predstavitelia verejného sektora.
Enaje sa naposledy nechal ukrižovať v roku 2019 a plánoval, že to bude jeho posledný rok. Ďalšie tri roky sa však ukrižovanie nekonalo pre pandémiu COVID-19. Je teda otázne, či sa v roku 2023 vráti vo svojej úlohe, alebo už predá „ukrižovanie“ niekomu inému.