Nie sú to však len dekubity, ktoré môžu zhoršiť stav imobilného pacienta. Problémom je aj inkontinencia. Kľúčom k jej zvládnutiu je podľa predsedníčky pacientskej organizácie Inkofórum Ing. Adriany Pobehovej výber správnej pomôcky. „Správny výber zdravotnej pomôcky pomáha pacientovi zabezpečiť pohodlie a dôstojný pocit. Inkontinenčné pomôcky absorbujú moč, pohlcujú zápach a pri II. a III. stupni inkontinencie má na ne zo zdravotného poistenia nárok každý pacient. Nedostatok týchto pomôcok alebo ich nižšia kvalita môžu mať vážny dopad na zdravotný stav pacienta,“ vysvetlila Pobehová.
Lekár predpisuje preukaz na pomôcky pri inkontinencii III. stupňa v hodnote 51,94 eur mesačne. Ceny za zdravotnícke pomôcky sa však v rámci zdravotného poistenia roky nemenili. Dodávatelia čelia vplyvom inflácie, nárastu cien surovín aj zvyšovaniu výdavkov na energiu. V aktuálnom nastavení preto hrozí, že si pacienti budú musieť za kvalitné zdravotnícke pomôcky priplácať.
„Systém financovania dlhodobej sociálnej starostlivosti je nejednotný, neprehľadný a administratívne náročný. Štát by sa mal pripraviť na to, že pacientov so zníženou pohyblivosťou môže pribudnúť. Takáto starostlivosť je náročná a vyžaduje si aj vyššie náklady. Považujeme za rozumnejšie a efektívnejšie investovať do preventívnych opatrení, ako neskôr vynakladať nemalé finančné príspevky na riešenie vzniknutých zdravotných komplikácií, ktorým vieme s použitím kvalitných zdravotníckych pomôcok predísť,“ uzavrela výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková.