Tohtoročný Samit pre demokraciu bol zameraný na dôležitosť demokracie, slobodný prístup spoločnosti k dôveryhodným a nezávislým informáciám, slobodu médií a bezpečnosť novinárov a novinárok, informuje TASR. Na túto tému diskutovala Milanová s britským štátnym tajomníkom pre otázky bezpečnosti Tomom Tugendhatom a predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeirovou.
Ministerka kultúry informovala o legislatívnych krokoch, ktoré Slovensko podniklo v mediálnej oblasti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyzdvihla tiež medzinárodnú spoluprácu, v rámci ktorej Slovensko čerpá z príkladov dobrej praxe zavedenej v Holandsku prostredníctvom platformy PersVeilig na ochranu novinárov a novinárok.
Milanová tiež hovorila o aktivite slovenského rezortu kultúry na podporu novinárov a novinárok v problematike strategických žalôb, ktoré sa snažia zabrániť účasti verejnosti, osobitne novinárom a novinárkam, na informovaní o veciach verejného záujmu (tzv. SLAPP žaloby).
"Ministerstvo kultúry má dobrého partnera v ministerstve spravodlivosti. Spolupracujeme na zmenách v trestnom zákone, ktoré by mali zaviesť vyššie tresty za útoky na novinárov a novinárky, ako aj zmierniť negatívne dopady na médiá v súvislosti s trestným činom ohovárania. Oba naše rezorty vnímajú ako veľmi dôležitú tému aj SLAPP žaloby, preto chceme spoločnými silami v tejto legislatívnej otázke položiť základy pre nastupujúcu vládu, aby táto problematika v budúcnosti nebola ignorovaná," konštatovala Milanová.