Aj preto sa v kraji zmobilizovali a túto obľúbenú turistickú trasu opravili. Do náučného chodníka na Sitno investovali vyše 84-tisíc, no oplatilo sa. Vydržať by mal 50 rokov výkyvov počasia. Turistický chodník od jazera Počúvadlo na vrch Sitno vedie v poslednom, približne 500 metrov dlhom úseku s prevýšením 100 metrov strmým terénom pomedzi skalné bralá vrcholu Sitna.
Na tomto úseku bol chodník s drevenými schodmi a nebolo ho možné inak prekonať. „Drevené schody viedli na Sitno už od počiatkov turizmu na území Slovenska začiatkom 20. storočia. Traduje sa, že schodov bolo kedysi toľko ako dní v roku. Ročne po nich na Sitno vyšliapu odhadom desiatky tisíc turistov. Naposledy sme ich opravovali v roku 2016,“ uviedla Zuzana Jóbová, výkonná riaditeľka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.
Napriek oprave boli v posledných rokoch schody v zlom stave, nosné časti konštrukcie boli odhnité, zábradlie sa kývalo a chýbali stupnice. Stav schodiska už neumožňoval ďalšiu opravu, jedinou možnosťou bolo postavenie nového. „Počas realizácie sme sa stretli s viacerými výzvami. Schody sa nachádzajú na území s 5. stupňom ochrany prírody, nemajú legálneho vlastníka, neboli zavedené v katastrálnej mape, de iure neexistovali,“ prezradil Igor Kuhn, riaditeľ OOCR Región Banská Štiavnica.
Bezpečnejšie a krajšie
Po skoro 2 rokoch sa projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Postavili nové celokovové schodisko, ktoré má 9 ramien a dve plošiny. Má bezpečnejšie ukotvenie a stupnice s protišmykovými roštami, vďaka čomu sú schody využívateľné celoročne. Konštrukcia schodov je bezúdržbová, keďže je kompletne pozinkovaná a nepodlieha korózií. Náklady na výstavbu úseku predstavovali 84 212 eur a vydržať by mali minimálne 50 rokov. „Som presvedčená, že nové schody na Sitno budú opäť slúžiť dlhé roky a tešiť nielen domácich, ale aj návštevníkov,“ vyhlásila N. Babiaková, primátorka Banskej Štiavnice.