Ako informoval portál Lad Bible, v soľných baniach sa podarilo nájsť niečo, čo rozšírilo doposiaľ známe poznatky o našich predkoch. Napomohli tomu predovšetkým stále teploty a vysoká koncentrácia soli.
Hallstattské soľné bane sa nachádzajú na území svetového kultúrneho dedičstva v Rakúsku. Vedcom sa v tomto priaznivom prostredí podarilo objaviť exkrementy ešte z doby železnej. Ich vek odhadli na približne 2 700 rokov, ale to nie je zďaleka všetko. Pri ich rozbore sa im naskytli zaujímavé poznatky o ľuďoch z daného obdobia.
V štúdii uverejnenej v časopise Current Biology vedci zistili prítomnosť húb používaných pri fermentácii potravín. Z toho vyplýva, že baníci sa často stravovali modrým syrom a pivom. Obe nájdené látky sa totiž používali pri výrobe týchto produktov. Keďže výskumníci objavili aj niekoľko obilnín, domnievajú sa, že už v tej dobe si mohli naši predkovia pochutnávať na obľúbenom nápoji. Dokonca, rovnaký spôsob kvasenia pomocou mikroorganizmov sa v potravinárskom priemysle používa aj v súčasnosti.
Výkaly pomohli objasniť históriu už v mnohých prípadoch. Medzi nedávny pokrokový nález patrí najväčší nájdený exkrement, ktorý je starý viac ako 1 000 rokov. Ten ponúkol cenné poznatky o jedálničku Vikingov.