Vládou presadzované zmeny v súdnictve by vládnej koalícii udelili väčšie právomoci pri vymenúvaní sudcov či pri rušení rozhodnutí najvyššieho súdu, čo podľa kritikov ohrozuje samotné základy izraelskej demokracie.
Pre rozsiahle protesty a generálny štrajk premiér Benjamin Netanjahu začiatkom tohto týždňa oznámil odloženie reformy a vláda začala v utorok rokovať s opozíciou o jej kompromisnej podobe.
Odporcovia reformy sa však obávajú, že zo strany Netanjahua ide len o zdržiavaciu taktiku. Na proteste v Tel Avive sa zúčastnil aj opozičný líder Jair Lapid, ktorý v súvislosti s odkladom reformy na Twitteri napísal: "Sme v strehu. Nebezpečenstvo nepominulo".
Podľa denníka The Jerusalem Post sa v sobotu večer demonštrovalo na viac ako 150 miestach po celom Izraeli, pričom došlo k viacerým izolovaným prípadom fyzických konfrontácií medzi protestujúcimi a policajtmi.
V Tel Avive, kde podľa organizátorov vyšlo do ulíc asi 175.000 ľudí, polícia nasadila voči demonštrantom aj vodné delo. Zadržaných tam bolo najmenej 19 osôb.
"Netanjahuov pokus o uspatie demonštrantov neuspel... a uliciach zostaneme dovtedy, pokým nezaistíme to, že štát Izrael zostane demokraciou," uvádza sa vo vyhlásení organizátorov z hnutia odporu proti diktatúre, podľa ktorých boli sobotňajšie protesty jednými z najväčších v dejinách Izraela.
Masové protesty proti Netanjahuom presadzovanej reforme súdnictva sa konajú v Izraeli už 13. týždeň. Jej odporcovia ju nenazývajú reformou ale justičným pučom, ktorý oslabí základné piliere izraelskej demokracie a posunie krajinu smerom k autoritárstvu.
Stúpenci navrhovaných zmien naopak deklarujú, že chcú len zabrániť nadmernému zasahovaniu Najvyššieho súdu do politických rozhodnutí.