Vedci si dlho kládli otázku, odkiaľ pochádzal prvý vinič a ako sa rozšíril do celého sveta. Dnes už odpoveď poznáme vďaka DNA analýze. Mnohých zrejme prekvapí. Pestovanie a rast viniča silne ovplyvnilo mnohé civilizácie, ale o tom, odkiaľ vinič pochádza a ako sa rozšíril po celom svete, sa doteraz vedú veľké spory. Ktorá krajina alebo oblasť sa môže popýšiť týmto zaujímavým prvenstvom?
Odpovede v laboratóriu
V rozsiahlom genómovom projekte výskumníci z Čínskej poľnohospodárskej univerzity Yunnan určili jeho pôvod a vývoj od divého viniča až po dnešné kultivary analýzou tisícok genómov viniča zozbieraných pozdĺž Hodvábnej cesty z Číny do západnej Európy. Dôležitú úlohu v uvedenom projekte zohrala zbierka divých vínnych rév Technologického inštitútu v Karlsruhe (KIT).
Vínna réva patrí medzi najstaršie plodiny na svete. Víno bolo jedným z najstarších produktov, s ktorými sa obchodovalo a dodnes obchoduje po celej planéte. Vďaka nemu sa ľudia zo vzdialených oblastí mohli stretávať, vymieňali si navzájom myšlienky a pomocou obchodu sa šírila civilizácia i náboženstvá.
Keď sa pred 11 000 rokmi končila ľadová doba, začali ľudia v Európe premieňať divý vinič na vinič hroznorodý. Dodnes ho možno nájsť na maličkom území v Nemecku, presnejšie na polostrove Ketch na rieke Rýn medzi mestami Karlsruhe a Mannheim. Nálezy však naznačujú, že ľudia zbierali hrozno omnoho skôr než ho začali pestovať.