Tvrdým kritikom zníženia DPH na potraviny, ako aj zastropovania cien je aj SaS Richarda Sulíka. „Na prvé počutie to znie síce dobre, realita je však taká, že zastropovali ceny úplných hlúpostí typu pivo a víno,“ hovorí Sulík. Zastropovanie chce napadnúť na Protimonopolnom úrade, keďže ide podľa neho o kartelovú dohodu medzi reťazcami. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan reagoval, že reťazce prišli s protiinflačnou garanciou samostatne.
Rýchle a zázračné spôsoby neexistujú
Ivan Mikloš, exminister financií SR
Veľká väčšina príčin súčasnej vysokej inflácie prichádza z vonkajšieho prostredia a nevieme ich priamo ovplyvniť. Ide najmä o vojnu Ruska proti Ukrajine, ktorá spôsobila rast cien energií a potravín, ale aj o dlho uplatňovanú celosvetovú politiku lacných a ľahko dostupných peňazí. Tieto príčiny sa teraz civilizovaný svet (vrátane Slovenska) snaží riešiť tým, že pomáha Ukrajine vytlačiť ruského agresora z jej územia a centrálne banky bojujú proti inflácii zvyšovaním úrokových mier.
Dá sa niečo robiť, aby sa tlačilo na znižovanie cien potravín?
Rýchle a zázračné riešenia neexistujú a mnohé z tých, ktoré ponúkajú populistickí politici, problém nielenže neriešia, ale môžu ho ešte zhoršiť. Veľmi dobrým príkladom je Maďarsko, kde premiér Orbán proti vysokým cenám bojuje štátnymi reguláciami už takmer dva roky a výsledkom je nielen nedostatok regulovaných tovarov, ale aktuálne aj jedna z najvyšších inflácií v Európe, vyššia ako u nás. Jediným opatrením, ktoré v konečnom dôsledku nespôsobí viac problémov ako úžitku, je adresná pomoc pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, ktoré sa z dôvodu rastu cien môžu dostať do neriešiteľných existenčných problémov.