S veľkou nocou je spojených viacero symbolov. U nás sú to napríklad vajíčka v podobe tých varených alebo aj maľovaných kraslíc, ale takisto je ním veľkonočný zajačik alebo baránok. Pozrite sa, aký je ich pôvod.
Veľkonočný zajačik
Veľká noc prichádza na jar a oslavuje nový život. Ktoré jarné zvieratá lepšie reprezentujú plodnosť ako králik alebo zajac, ktorí produkujú veľa potomkov? Symbolika králika mala svoj pôvod v predkresťanskej tradícii plodnosti, pretože zajac bol egyptským symbolom plodnosti. Starí Gréci si mysleli, že králiky sa môžu rozmnožovať ako panny a v ranom stredoveku sa králik spájal s Pannou Máriou a bežne sa objavoval v stredovekom umení. Avšak „veľkonočný zajačik“, ktorý navštevuje deti na veľkonočné ráno, bol vynálezom nemeckých protestantov. Osterhase alebo „veľkonočný zajac“ prinášali vajíčka a sladkosti dobrým deťom rovnakým spôsobom ako Santa Claus.
Veľkonočné vajíčka
Vajíčko oválneho tvaru bolo univerzálnym symbolom v mnohých náboženstvách po tisícročia, symbolizuje nový život, znovuzrodenie a plodnosť. Pre našich predkresťanských predkov to bola najúžasnejšia udalosť vidieť, ako sa zo zdanlivo mŕtveho predmetu vynoril nový a živý tvor. Vajíčko sa pre nich stalo symbolom jari. Dávno v Perzii sa ľudia obdarovávali vajíčkami pri jarnej rovnodennosti, ktorá pre nich zároveň znamenala začiatok nového roka. Pre niektorých kresťanov vajíčko symbolizuje skalný hrob, z ktorého Kristus vyšiel do nového života – svojho zmŕtvychvstania. Na Veľkú noc sa vajcia stali obľúbenými aj z praktického dôvodu: boli zakázané počas 40 dní pôstu. Sliepky však stále znášali vajíčka, preto sa často zbierali a zdobili.
Veľkonočný baránok
Spomedzi obľúbených veľkonočných symbolov je baránok zďaleka najvýznamnejším z tohto veľkého sviatku. Hovorí sa, že baránok symbolizuje Ježiša, pretože stelesňuje čistotu a dobro, ale predstavuje aj obetu.
Veľkonočná šunka
Keď už hovoríme o veľkonočnom baránkovi, nezabudnime na veľkonočnú šunku. Tiež je odvekým zvykom, preneseným z predkresťanských čias, jesť bravčové mäso pri sviatočných príležitostiach, sviatkoch a svadbách. Prasa je prastarým symbolom šťastia a prosperity. Nie je to tak dávno, čo bolo v móde, aby muži nosili na retiazke hodiniek malé figúrky prasiatok ako talizmany pre šťastie.