To sa môže prejaviť na zrýchlenom starnutí buniek a tkanív, zvýšenom riziku rozvoja chorôb srdca či rakoviny, ako aj na rastúcej brušnej obezite. Vedci z Londýnskej univerzity pritom zistili, že na každú hodinu spánkového deficitu pripadá v priemere o dvanásť gramov tuku na bruchu navyše. Tento tuk je pritom extrémne škodlivý a produkuje do tela látky, ktoré vyvolávajú množstvo závažných ochorení.
Ľudia, ktorí v noci nespia dostatočne, častejšie trpia ukladaním tuku v brušnej dutine a okolo orgánov. Viscerálny tuk je najnebezpečnejším typom tuku, ktorý vypúšťa mastné kyseliny do krvného obehu. Líši sa od menej nebezpečného podkožného tuku, ktorý sa hromadí tesne pod povrchom kože. Nedostatočný spánok vedie aj k inzulínovej rezistencii, ktorá podľa mnohých vedcov súvisí s vysokým obsahom viscerálneho tuku.
„Naša štúdia dopĺňa množstvo dôkazov naznačujúcich výraznú súvislosť medzi nedostatkom spánku a priberaním na váhe, čo by mohlo mať klinický význam, pretože viscerálny tuk je spojený s metabolickými problémami, ako je inzulínová rezistencia, diabetes 2. typu a kardiovaskulárne ochorenia,“ vysvetľuje autor štúdie doktor Panagiotis Giannos z Londýnskej univerzity.