Veľkonočný týždeň sa začal uplynulou, tzv. kvetnou nedeľou. Sviatky Veľkej noci však každý rok slávia nielen veriaci, ale aj ľudia, ktorí majú radi tradície. Zaužívali sa aj ako sviatky jari. Ide zároveň o jediný zo sviatkov, ktorý nepripadá na konkrétny deň v roku a svätí ho aj cirkev. Veľká noc sa riadi podľa prírodných zákonov, presnejšie podľa splnu mesiaca.
Zelený štvrtok
- Názov Zelený štvrtok vznikol prešmyčkou nemeckého názvu Greindonnerstag , čiže plačlivý štvrtok, na Gründonnerstag, teda Zelený štvrtok, pretože niekedy sa v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov.
- Biskup kajúcnikov rozhrešil a prijal do spoločenstva veriacich. V rímskokatolíckej cirkvi sa nazýva aj Štvrtok Pánovej večere.
- Večernou liturgiou sa začína veľkonočné trojdnie. Pripomína sa pri nej posledná Ježišova večera, ustanovenie Eucharistie a Ježišovo umývanie nôh jeho učeníkov.
- Naposledy pred Veľkou nocou pri večernej omši zaznejú zvony. Zvuk zvonov až do Veľkej noci nahrádzajú rapkáče a klapačky.
Zvyky na Slovensku:
- Ráno, keď ešte nebolo svetlo, ale už nebola tma, prichádzali slobodné dievčatá k vŕbe a tam sa rituálne česali. Verili, že im vŕba dodá počas roka krásne dlhé vlasy. Dopoludnia na zelený štvrtok bolo vhodné, aby sa zasadili niektoré rastliny, ako hrach, šošovica, cícer, bôb, aby sa tzv. zaviazali. Napríklad v povodí rieky Bebravy bol taký zaujímavý zvyk, keď mládenci vybrali mravenisko a vysypali mravce do pitvora. Mravce stelesňovali usilovnosť, to malo mať vplyv najmä na slobodné dievčatá.
Veľký piatok
- Tento deň je pripomienkou smrti Ježiša Krista na kríži. Veľký piatok je spravidla dňom prísneho pôstu.
Zvyky na Slovensku:
- „Na Veľký piatok chodili dievčatá k tečúcej vode. Mali také zariekanie: Teč vodička čistá, omy ma, nech mám krásne telo. Doniesli z tečúcej vody aj domov, aby si v nej každý symbolicky umyl tvár a dal si jeden glg, aby všetci boli zdraví a pekní. Keď mal niekto blchy, najlepšie sa ich zbavil na Veľký piatok. Skôr, než vyšlo slnko, bolo treba uvariť cesnak a tou vodou sa vykropilo šatstvo a posteľ, “ vraví entologička.