Ak bude stav pacienta vyžadovať ďalšie riešenie, odvezie ho sanitka. Zhruba tak by mal fungovať systém záchrannej zdravotnej starostlivosti po tom, čo doň pribudnú aj vozidlá nového stretávacieho alebo rendez-vous (RV) systému. Kde všade a odkedy by k tejto zmene malo dôjsť a ako ju hodnotia odborníci a samotní záchranári?
V Českej republike tento systém funguje už vyše tri desaťročia, poznajú ho aj v ďalších európskych krajinách. Pacienta, ktorý si zavolá záchranku, už takmer automaticky neodvezie sanitka na centrálny či urgentný príjem. Najskôr ho expresne navštívi posádka RV-systému tvorená zdravotníckym záchranárom a lekárom a až ten rozhodne, čo s ním bude ďalej. Ak bude stav pacienta vyžadovať ďalšie riešenie, odvezie ho sanitka.
Ak nie, po vyšetrení bude ponechaný v domácej starostlivosti. V oboch prípadoch sa môže vyšetrujúci lekár hneď posunúť k ďalšiemu pacientovi a môže ich tak stihnúť „obehať“ oveľa viac. „Takýto systém je v zahraničí bežný. Je to dobrá prax a myslím si, že to pomôže aj Slovensku,“ hodnotí avizovanú zmenu predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Aký bude rozdiel?
Podľa ministerstva zdravotníctva, ktoré zmenu navrhuje na popud samotných záchranárov, by sa tento systém mal spustiť najneskôr od októbra 2025, a to najskôr v krajských mestách. V čom sú teda hlavné rozdiely medzi doteraz známym systémom? „Malo by ísť v zásade o to, že lekár bude chodiť medzi pacientmi a rozhodovať, čo ďalej. Tak, ako to funguje v zahraničí. Lekár pacienta vyšetrí, zhodnotí a rozhodne, čo s tým pacientom, napríklad, či musí ísť na urgentný príjem. A následne môže ísť k ďalšiemu pacientovi. Dnes záchranári napríklad prídu k pacientovi a často ho ani poriadne nezhodnotia, len ho privezú do nemocnice. Výsledkom je veľmi často to, že máme zbytočné prevozy sanitkami,“ hodnotí Visolajský.