Prečo chce ministerstvo siahnuť po týchto zmenách? Rezort už dávnejšie rozdelil nemocnice do piatich kategórií, pričom každá z nich má mať povolené vykonávať len určitý rozsah výkonov. Zámerom je okrem iného to, aby sa úzko špecializované pracoviská koncentrovali na určitých miestach a boli tak kvalitnejšie.
Ako vyplýva z materiálov, ktoré dalo ministerstvo do štvrtka na posúdenie županom, dôsledkom by malo byť aj rušenie pôrodníc v piatich menších okresných mestách. „V prípade, ak budú pripomienky, budeme ďalej rokovať,“ informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič.
Rušenia pôrodníc by sa však zmeny už týkať nemali. Ministerstvo stanovilo, že odstavia tie zariadenia, kde sa ročne vykoná menej ako 400 pôrodov. Aj toto číslo je pritom viackrát znížené, Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť pôvodne navrhovala spodný limit tisíc pôrodov za rok.
Napríklad v revúckej pôrodnici mali pritom za rok 2021 len 295 pôrodov. „Od januára sme v teréne, zbierame si kompletné informácie, ja osobne navštevujem všetky dotknuté nemocnice. Teraz si len potrebujeme prepojiť jednu tabuľku s druhou,“ reaguje banskobystrický župan Ondrej Lunter.
Jeho prešovský kolega Milan Majerský je však už teraz bojovne naladený a vyslovene odmieta zatvorenie pôrodnice v Snine. „V prípade zrušenia tejto pôrodnice by mohli byť vážne ohrozené životy matiek s deťmi, keďže do najbližšej pôrodnice v Humennom je zhruba hodina jazdy autom,“ skonštatoval Majerský.