V prvom rade musíme zdôrazniť, že jedlo nie je strašiak. Je náš priateľ, naše palivo, naša radosť. Na žiadne pochúťky, ani na tie veľkonočné by ste sa nemali pozerať cez prsty a chutný zemiakový šalát vymeniť za kuracie prsia na vode či babkine legendárne punčáky za ryžové chlebíčky. Sviatočné dobroty a ani žiadne iné jedlo vám neublíži, pokiaľ zvyšok vášho jedálnička vyzerá plnohodnotne a vyvážene. Šikovnými stratégiami sa vyhnete tesným rifliam a tiež urobíte pre svoje zdravie niečo navyše.
1. Nemusí to byť tuk
Takto. Ak po Veľkej noci stúpite na váhu a tá bude ukazovať o dve či tri kilá viac, nepanikárte. Mnohé sviatočné dobroty obsahujú množstvo soli, ktorá zadržiava v tele vodu. Vodná bilancia tela sa tiež odvíja od toho, koľko cukru sme prijali. Takže, ak váha ukazuje viac ako pred veľkonočnými sviatkami, nemusí a pravdepodobne to ani nie je tuk. Hneď, ako nabehnete na svoj bežný režim, sa dajú procesy v tele do poriadku a číslo sa upraví.
2. Neubližujte tráveniu
Na druhej strane, hádzať do seba bez rozmyslu, čo vám príde pod ruky, tiež nie je ideálne riešenie. Prejedanie sa totiž ubližuje vášmu tráviacemu traktu, kedy žlčník pod náložou mastných jedál kričí o pomoc. Pokojne si doprajte aj rezne, údené či šalát, voľte však menšie porcie a poctivo dopĺňajte aj zeleninu, aby ste telu dopriali dostatok vlákniny. Uľahčíte tak prácu svojim črevám.
3. Jedzte pomaly
Sviatky sú časom oddychu a pohody. Nehoria vám termíny v práci, neletíte s vyplazeným jazykom pre deti do školy, aby ste ich rozviezli na krúžky, netlačia vás nevybavené maily. Tak prečo sa ponáhľate s jedením? Spomaľte, mentálne, fyzicky i pri stole. Ak budete jesť pomalšie, nielenže si vaše obľúbené jedlo vychutnáte násobne viac, ale zjete menej. Trvá približne 20 minút, kým tráviaci trakt odovzdá mozgu informáciu, že máte dosť.
4. Aj koláčiky
Možno vás to šokuje, ale dajte si pokojne aj koláč, aj dva, aj tri. Sladké pečivo samo o sebe problémom nie je, problémom je až vtedy, ak ho na posedenie zjete plný tanier. Takže áno, aj koláčiky, ale majte mieru.
5. Pozor na skryté kalórie
Nezabúdajte na to, že kalórie, a nie málo, obsahujú aj alkohol a sladené nápoje. Kým aperitív kvalitného bylinného likéru tráveniu pomôže, veľké množstvo alkoholu nie. Nepoteší sa ani vaša hlava, ani pečeň a ani krivky. Vymeňte napríklad červený strik s kolovým nápojom za čisté kvalitné víno či presladené šumivé vína za brut. Sladkosť im môže dodať napríklad jahoda v pohári. Rovnako vymeňte sladené džúsy a umelé limonády napríklad za svieže mixy minerálnych vôd a ovocia.
6. Bez pohybu to nejde
Na záver rada, ktorú všetci poznáme, ale nezaškodí vypočuť si ju zas a znova. Hýbte sa. Hýbte sa aj počas sviatkov. Nemusíte sa na Veľkonočný pondelok ráno hneď potiť vo fitku. Úplne stačí, ak si každý z veľkonočných dní doprajete prechádzku. Príroda je v plnom rozpuku, vonku je to naozaj nádhera. Bežte si to vychutnať, už 30-minútová chôdza v aktívnom tempe blahodarne pôsobí na psychiku, znižuje riziko vzniku mnohých ochorení, pomáha tráveniu a môže nás tiež uchrániť od kolapsu z čísla na váhe. A to nielen cez sviatky.