Tak je veru, zaspať na jar so záhradnými prácami sa nevypláca. Príroda totižto má svoje tempo a práve na jar je v najväčšej sile. Nebude na vás s ničím čakať.
Revízia náradia
Zájdite do pivnice a pozrite sa, v akom stave máte záhradné náradie. Možno potrebuje očistiť, možno opraviť – nabiť nové rúčky, naostriť, vyklepať. Alebo vám dokonca môže niečo aj úplne chýbať. Venujte revízií svojho náradia čas a všetko potrebné si pekne nachystajte. Vyhnete sa tak zbytočnému odbiehaniu počas prác v záhrade, keď zistíte, že neviete nájsť vašu obľúbenú presádzačku.
Ryľovať či neryľovať
Toto je pomerne kontroverzná otázka, na ktorej sa nevedia zhodnúť ani záhradkári samotní. Iste, rýľovanie pôdu skyprí, avšak najúrodnejšia časť zeminy sa nachádza práve na jej povrchu. Ak ju prehádžete, zakopete ju zbytočne hlboko. Takýto pomerne nešetrný zásah narúša mikrobiálny život na povrchu a ubližuje aj dážďovkám, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy. Odložte preto rýľ bokom, zíde sa vám na jeseň a zaobstarajte si rýľovacie vidly, ktorými pôdu prevzdušníte bez potreby prevracania.
Dodajte pôde silu
Ak máte k dispozícii kompost, šup s ním na záhradku. Čerstvá dávka organickej vrstvy živín dodá pôde nevídanú silu, zlepší schopnosť nielen vyživovať, ale aj zavlažovať naše rastlinky. Ak kvalitný kompost nemáte, alebo ho máte málo, pridajte aj prírodné hnojivo. Chová váš sused sliepky? Urobte s ním výmenný obchod a vybartrujte slepačí trus. Podľa záhradkárov je to geniálne hnojivo, pozor však, pred použitím si na od skúsených záhradkárov vypýtajte postup, ako ho riediť.