Nový Čas navštívil troch remeselníkov, ktorí svojimi výtvormi spríjemňujú Slovákom tento sviatočný čas. Kým študenti archeológie Lenka (28) a Jakub (28) si pestujú vlastné vŕby a z ich prútov pletú šibáky, stolár Ján Orlovský (60) zase skrášľuje vlastnou výzdobou svoju dedinu. Kraslice vyrážajúce dych nám ukázala Alena (55) z východného Slovenska, ktorá predáva svoje výrobky do celého sveta.
Kraslice zo Zemplína idú do celého sveta
Alena Pelechová (55) z Rakovca nad Ondavou pričuchla k náročnému remeslu zdobenia kraslíc prvýkrát v detstve. „K tomuto remeslu ma priviedla stará mama. Kraslice sme zdobili tak, že sme nahriali vosk, vyzdobili vajíčko, neskôr ho dali do vývaru z cibuľových šupiek, vosk sme zotreli a následne nato vznikol vzor,“ vracia sa v spomienkach pani Alena. Neskôr ju oslovila madeira, teda technika, ktorá vznikla podľa madeirovej krajky. Svojim krasliciam sa snaží vždy dať vlastnú pečať a inšpiráciu hľadá najmä vo svojom regióne. „Inšpiroval ma aj náš zemplínsky kroj, k spomínanej technike som teda pri zdobení pridala zemplínsku výšivku, neskôr zase červenú farbu, pričom práve ostrá červená farba je pre Zemplín typická,“ uviedla. Svoje kraslice pani Alena exportuje do celého sveta. „V rámci tohto roku som mala zákazky z Estónska, Nového Zélandu ale aj USA.
Najdlhší korbáč mal 4 metre
V Lenkinej (28) rodine sa práca s prútím dedí z generácie na generáciu. „Tieto vŕbové prúty máme z Liptova. Miesto, kam treba ísť, nám poradil môj otec, keďže tam chodil ešte môj starký, ktorý bol košikár,“ hovorí zručná študentka archeológie, ktorá je rada, že aj jej priateľ Jakub má umeleckú dušu. „My chodíme na špecifické miesta a vieme, kde sú červené či žlté vŕby. Dokonca si už vŕby pestujem aj sám,“ tvrdí s hrdosťou v hlase. Prúty na korbáče hľadajú a triedia intenzívne päť dní. Šibáky robia väčšinou z ôsmich prútov, lebo je to najefektívnejšie a priemerne dlhý korbáč je hotový do pol hodiny. „Na miesto, kde sa korbáč drží, sa dáva jutový, konopný či ľanový špagát,“ dopĺňa Lenka, podľa ktorej idú na dračku najviac malé a stredné korbáče, a dodáva, že najväčší kúsok, ktorý uplietol Jakub, mal 4 metre. „Denne ich predáme okolo desať kusov a stoja od 5 do 50 eur,“ uzavrel šikovný študent.