Celé to spustil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý upozornil na údajné porušenie zákona ministrom vnútra Romanom Mikulcom (51) pri oboznamovaní sa s utajovanými skutočnosťami NATO. Za neho sa postavila časť parlamentného výboru aj policajný prezident, ktorí tvrdia, že za obvineniami je snaha ututlať vyšetrovanie možných podvodov na Vojenskom spravodajstve za čias Smeru.
NBÚ minulý týždeň zverejnil, že Mikulec mal 29-krát porušiť zákon, keď sa oboznamoval s utajovanými skutočnosťami NATO a EÚ. Mikulec to odmietol a odvolával sa na paragrafy, ktoré hovoria, že takúto možnosť má zo zákona, keď bol vymenovaný za ministra vnútra. Spor o tom, ako to je, zrejme poputuje na súd, keďže ani jedna zo strán nemieni ustúpiť.
V tejto súvislosti sa však na pôde parlamentu začalo skloňovať to, že ide o otvorenie nového frontu v tzv. vojne v bezpečnostných zložkách. Tá prebieha už niekoľko mesiacov, keď sa na vyšetrovateľov NAKA, ktorí riešia vysokocitlivé prípady politikov, zamerala časť policajnej inšpekcie, ktorú mala NAKA, naopak, tiež chcieť vyšetrovať.
Vyšetrovanie
Policajný prezident Štefan Hamran najnovšie oznámil, že NAKA vyšetruje rozsiahle machinácie s obstarávaniami vo Vojenskom spravodajstve z čias predchádzajúcich vlád. Týkať by sa mali predražených IT zákaziek, na ktorých vidia škodu 22 miliónov eur. V prípade ešte nepadlo obvinenie, no Hamran hovorí, že samotné vyšetrovanie sa snaží prekaziť práve NBÚ, ktorý chce obmedziť prístup polície k utajovaným dokumentom Vojenského spravodajstva.