„Bolo nám vyčítané, že vyšetrovatelia NAKA porušujú zákon o ochrane utajovaných skutočností zo strany NBÚ,“ tvrdí Hamran s tým, že podnet mali aj z NKÚ, ktorý pre utajené veci vraj nemohol dokončiť kontrolu. Minister obrany Jaroslav Naď však hovorí, že to nie je pravda, keďže on sám NKÚ na kontrolu spravodajstva zavolal.
NBÚ kontruje
Šéf NBÚ Roman Konečný tvrdí, že „na každé jedno oboznámenie sa orgánov činných v trestnom konaní potrebujete súhlas so zbavením mlčanlivosti“. Podľa neho sa aj na dokumenty z Vojenského spravodajstva vzťahuje zo zákona mlčanlivosť a úlohou NBÚ je chrániť utajované informácie pred neoprávnenou manipuláciou. Naď, pod ktorého spadá Vojenské spravodajstvo, tvrdí, že téma sa politizuje. „Vyjdem vyšetrovateľom v ústrety. Polícia reálne tie dokumenty zobrala, urobím rozhodnutie, aby s tým mohla robiť,“ uviedol.
O čo ide v novej vojne
Národný bezpečnostný úrad
R. Konečný
- pod vedením Romana Konečného vydal minulý týždeň stanovisko o porušovaní zákona zo strany Mikulca
- mal sa oboznamovať s utajovanými skutočnosťami NATO a EÚ bez špeciálneho certifikátu a previerky
- zároveň NBÚ chráni utajené dokumenty Vojenského spravodajstva, ktoré vyšetruje NAKA s tým, že si od nich nepýtajú súhlas na zaistenie
Minister vnútra
R. Mikulec
- bráni sa, že zákon neporušil, a odvoláva sa na paragrafy, ktoré mu povoľovali zisťovať utajené skutočnosti NATO aj bez previerky
- hovorí, že ani predchádzajúci ministri previerku nemali (exministerka Saková tvrdí, že preto sa neoboznamovala s tajnými vecami NATO)
- prípad sa zrejme dostane na súd, ktorý rozhodne, kto má pravdu