TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA. "Máme dostatok dôkazov o tom, že bieloruský režim už dva roky nielen úmyselne tlačí ľudí na územie Litvy, ale prijíma aj opatrenia na zabezpečenie vstupu migrantov na naše územie," uviedla litovská ministerka spravodlivosti Ewelina Dobrowolská.
Jej ministerstvo najprv pošle do Minska nótu s návrhom na urovnanie sporu prostredníctvom arbitráže. Ak bude tento návrh odmietnutý, na Bielorusko podá žalobu za nedodržiavanie medzinárodného práva a bude požadovať odškodnenie najmenej 130 miliónov dolárov. Príslušný návrh ministerstva spravodlivosti v stredu odsúhlasila litovská vláda.
Litva obviňuje Bielorusko z porušenia Protokolu proti pašovaniu migrantov po súši, mori a vzduchom, ktorý je doplnkom Dohovoru OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu (UNTOC).
"Litva bude žiadať náhradu škody - na pokrytie nákladov, ktoré sme vynaložili na zabezpečenie migrantov, ako aj na posilnenie našich kontrolných mechanizmov a infraštruktúry, ktorá v tom čase nebola ešte k dispozícii," uviedla Dobrowolská. Spoločná hranica Litvy má s Bieloruskom má takmer 680 kilometrov.
Tento krok prichádza po náraste prípadov nelegálneho prekročenia hraníc z Bieloruska do Litvy v lete a na jeseň 2021, keď sa tisíce ľudí pokúšali dostať na územie EÚ.
Európska únia vtedy obvinila bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z úmyselného organizovania pohraničnej krízy tým, že podporuje presun migrantov z vojnou zmietaných regiónov k vonkajším hraniciam EÚ. Vláda vo Vilniuse reagovala posilnením ochrany hraníc a výstavbou hraničného plota.