TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Počas stretnutia s čínskym premiérom Li Čchiangom Macron uviedol, že chce hovoriť o Ukrajine a tiež o všetkých veľkých konfliktoch a zložitých situáciách vo svete. "Schopnosť zdieľať spoločné analýzy a budovať spoločnú cestu je zásadná," dodal.
Podľa Li Čchianga je pravdepodobné, že medzi Macronom a Si Ťin-pchingom nastane "širší konsenzus". Neuviedol však, či by bol Peking ochotný prihovoriť sa v Moskve za mier. Stretnutie prezidentov ale podľa Li Čchianga "vyšle pozitívne signály o spoločnom úsilí Číny, Francúzska a Európy pri udržiavaní svetového mieru a stability".
Macrona na návšteva Číny sprevádza predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Ich spoločná cesta má preukázať jednotu Európy v konaní pri záležitostiach súvisiacich s Čínou.
Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin deklarovali "neobmedzené priateľstvo" medzi svojimi krajinami pred inváziou Ruska na Ukrajinu. Peking odmieta kritizovať Kremeľ, snaží sa pôsobiť neutrálne a vyzýva na prímerie a mierové rokovania.
Čínska vláda totiž vníma Rusko ako zdroj ropy a zemného plynu pre energetické potreby svojej ekonomiky. Považuje ho tiež za partnera voči prevahe Spojených štátov v zahraničných záležitostiach.
Macron v stredu uviedol, že chce "zapojiť Čínu do spoločnej zodpovednosti za mier" na Ukrajine. Zároveň vyjadril nádej, že Čína bude spolupracovať na iniciatívach, ktoré pre ukrajinský ľud prospešné.