Skúmali vzťah medzi denne konzumovaným množstvom cukru a osemdesiattri rôznymi ukazovateľmi zdravia. Podľa analýzy by dospelý a priemerne pohybovo aktívny človek nemal konzumovať denne viac ako dvadsaťpäť gramov – asi šesť čajových lyžičiek cukru vo všetkých potravinách a nápojoch. Pokiaľ nechce ochorieť chorobami, ktorých vznik súvisí s konzumáciou jednoduchých cukrov.
Nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov v nápojoch a potravinách zvyšuje riziko štyridsaťpäť ochorení, vrátane astmy, cukrovky, obezity, srdcových chorôb, depresie, niektorých druhov rakoviny a náhleho predčasného úmrtia. „Tento súhrnný prehľad ukazuje, že vysoká spotreba cukru v strave, najmä príjem cukrov obsahujúcich fruktózu, súvisí s veľkým počtom zdravotných následkov. Odporúčame znížiť spotrebu voľných cukrov alebo pridaných cukrov pod dvadsaťpäť gramov denne. K zmene vzorcov konzumácie cukru, najmä u detí a dospievajúcich, je naliehavo potrebná kombinácia rozsiahlej osvety a politiky v oblasti verejného zdravia na celom svete,“ uviedla hlavná autorka štúdie Liangren Liuová.
Voľný cukor je akýkoľvek cukor pridaný do potravín alebo nápojov, ale zahŕňa aj cukor, ktorý je už obsiahnutý v mede, sirupe a ovocnej šťave. Tie sú považované za voľný cukor, pretože nie sú obsiahnuté vo vnútri buniek danej potraviny. Vysoký príjem cukru výrazne zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu a mŕtvice. Ďalej zvyšuje riziko vzniku siedmich druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, prostaty a pankreasu. Štúdiu publikoval lekársky časopis British Medical Journal.