„Reprezentatívnu výstavu fotografií, ktorú sme pripravili počas projektu Slovenský deň kroja, sme s láskou priniesli do Viedne, aby sme nielen Slovákom žijúcim vo Viedni, ale i Rakúšanom ukázali to, na čo je celé Slovensko už stovky rokov hrdé,“ povedala vo svojom úvodnom príhovore autorka projektu Slovenský deň kroja Mária Reháková. Ako dodala, „hlboko si ctím našu slovenskú kultúru a tradície, bez nich by sme ako národ dlho neprežil. Po našich potulkách Slovenskom vidím, že aj ľudia majú záujem o to, aby sa naše jedinečné bohatstvo a dedičstvo v podobe folklóru zachovalo aj pre ďalšie generácie“.
Okrem nej sa hosťom prihovorili bývalý minister obrany Rakúska a prezidenta Rakúsko-slovenskej spoločnosti vo Viedni Dr. Werner Fasslabend, riaditeľ Slovenského inštitútu vo Viedni Igor Skoček a veľvyslanec Slovenskej Republiky v Rakúsku Peter Mišík. Všetci sa vo svojich príhovoroch zhodli, že Slovensko má byť na čo hrdé a je dôležité, aby krása slovenských krojov bola prezentovaná najmä za hranicami našej krajiny.
„Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým bohatstvom krásnych a rozmanitých ľudových odevov, akými sa pýši Slovensko. Ľudové kroje sú neodlučiteľnou súčasťou našej kultúry a krajiny. Pre každý región Slovenska je typický iný kroj a preto nie nadarmo sa hovorí - Čo dedinu prejdeš, to iný kroj nájdeš,“ konštatoval režisér a choreograf Jaroslav Moravčík, ktorý je zároveň kurátorom tejto výstavy.
Aby rakúske publikum malo zážitok nielen z krásnych slovenských krojov na obrazoch, ale spoznalo aj naše krásne ľudové piesne, súčasťou vernisáže bolo aj vystúpenie ľudovej hudby Jozefa Maka z Banskej Bystrice. A práve v tomto meste sa každoročne koná podujatie Slovenský deň kroja.
Výstava, ktorá prezentuje slovenské ľudové kroje z miest, obcí a regiónov od západného po východné Slovensko potrvá v priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni do 2. mája 2023.