Spolu s Pellegrinim sa zhodujú na tom, že bude potrebné sledovať zmeny, ktoré do návrhu prídu v druhom čítaní.
"Posun k novému spôsobu nahliadania pri stredných a ľahkých trestných činoch je správny. Myslím si, že po úvahe má šancu prejsť do druhého čítania aj s našou pomocou. Otázne je, čo sa s ním stane v druhom čítaní. To konečné hlasovanie v júni bude kľúčovejšie," reagoval Pellegrini na návrh novely, ktorá by sa mohla dostať na májové rokovanie parlamentu.
Líder Hlasu-SD víta, ak sa trestná politika posúva smerom k západným demokratickým krajinám. Návrh mohol byť podľa neho ešte ambicióznejší. "Hlas bude podporovať akékoľvek aktivity, ktoré majú viesť k modernizácii celého nášho trestného poriadku a celého konania vrátane alternatívnych trestov či zmierňovania trestov," dodal.
Susko vníma návrh ako krok vpred. "Je to určite prínos z hľadiska alternatívnych trestov aj prvopáchateľov. Vidíme tam viac pozitív," vysvetlil. Je však sklamaný z politického rozhodnutia dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera stiahnuť ustanovenia, ktoré vyplynuli z praxe v oblasti poľahčujúcich a priťažujúcich okolností. Nerozumie, na základe čoho došlo k tomuto rozhodnutiu.
Exministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková už skôr reagovala, že za dôležitú v novele považuje novú drogovú politiku. Mrzí ju, že návrh neobsahuje ambíciu zrýchliť trestné konania. Keďže návrh prešiel na vláde s pripomienkami, ktoré nepozná, nevie povedať, či poslanci SaS návrh jednohlasne podporia. Určite však k nemu pripravia pozmeňujúce návrhy.