Vyšetrovatelia Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) vzniesli voči Gershkovichovi obvinenia zo špionážnej činnosti v záujme Spojených štátov, uviedli podľa ruských tlačových agentúr zdroje z bezpečnostných zložiek. Gershkovich to podľa nich kategoricky odmietol s tým, že v Rusku sa venuje novinárskej činnosti. Zdroje bližšie podrobnosti neposkytli, keďže prípad je klasifikovaný ako utajený.
Zadržanie Gershkovicha vyvolalo protestné reakcie mediálnych organizácií, ľudskoprávnych skupín i vládnych predstaviteľov vo Washingtone, napísala AFP, podľa ktorej ide o ďalšie vystupňovanie zákroku Moskvy voči médiám.
K zatknutiu došlo tiež v čase, keď sú vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom vážne narušené vzhľadom na inváziu Ruska na Ukrajine. Washington okrem toho dlho obviňuje Moskvu, že svojvoľne zatýka občanov USA, aby dosiahla prepustenie zadržaných Rusov.
Americký prezident Joe Biden vyzval na prepustenie Gershkovicha. Biely dom označil obvinenia voči nemu za absurdné. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok uviedlo, že je "zbytočné" vyvíjať v tejto veci na Moskvu tlak.
Ruské orgány zadržali Gershkovicha (31) v Jekaterinburgu 29. marca. Je prvým americkým novinárom od studenej vojny, ktorého zatkli za údajnú špionáž, približuje AP.