Stranícke rady ER, ktorá začiatkom marca drvivo zvíťazila so ziskom 31,2 percenta hlasov, centristickej strany Estónsko 200 a stredoľavicovej Sociálnodemokratickej strany (SDE) uviedli, že koalíciu vytvoria po tom, ako sa dohodnú na vládnom programe na nasledujúce štyri roky.
"Táto dohoda zaručuje, že Estónsko bude chránené, a že môžeme naďalej zostať nezávislou a samostatnou krajinou," povedala na tlačovej konferencii Kallasová, ktorá zostane premiérkou.
Kallasová je ministerskou predsedníčkou Estónska - členského štátu EÚ a NATO - od januára 2021, keď sa stala prvou ženou na čele vlády v tejto pobaltskej krajine.
ER bola tiež hlavným partnerom v odchádzajúcej vláde troch strán - spolu s SDE a konzervatívnou stranou Isamaa (Vlasť). Kallasová (45) je predsedníčkou ER od roku 2018 a nový vládny kabinet bude už jej tretím.
ER bude mať v 13-člennom kabinete sedem ministerských kresiel vrátane Kallasovej premiérskeho postu, rezortu financií a rezortu obrany. V 101-člennom parlamente, ktorý sa nazýva Riigikogu, bude mať strana väčšinu - 60 kresiel.
Estónsko 200, ktoré má mať kreslo ministra zahraničných vecí, a sociálni demokrati by mali mať po tri ministerské pozície.
Kallasová uviedla, že jej nový kabinet bude čeliť závažným finančným, bezpečnostným, vzdelávacím a iným rozhodnutiam, ktoré sú "pre Estónsko nevyhnutné". Zdôraznila, že obrana a bezpečnosť budú prioritou programu nového kabinetu.
Kallasová sa stala jedným z najvýraznejších európskych podporovateľov Kyjeva. Estónsko je hlavným dodávateľom vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine od začiatku ruskej agresie.