Je však viacero možností, ako aj v tejto situácii získať čo najvýhodnejší úver. "To, či dostanete hypotéku, závisí od viacerých faktorov. Niektoré z nich viete ovplyvniť sami, iné sú dané vaším príjmom, ako aj trhovými podmienkami, úverovou politikou bánk a limitmi NBS. Každý z nás však dokáže do značnej miery ovplyvniť, či hypotéku dostane," vysvetlil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Základom je podľa neho dobrá úverová história. Splátky za tovary a služby, ako aj splátky rôznych pôžičiek treba platiť vždy načas, vyhýbať sa omeškaniam a následným exekúciám. "Ideálny stav pre získanie hypotéky je, ak ste nejaký úver už čerpali a zároveň nemáte v úverovom registri ani jeden negatívny záznam. To je pre banku dôležitý signál, že ste si splácanie úveru už vyskúšali a svoje záväzky si vzorovo plníte," priblížil odborník.
Kto chce v najbližšom roku požiadať o hypotéku, mal by sa podľa neho poponáhľať a zabezpečiť si lepší úrok čím skôr. Ak ešte záujemca nemá nájdenú nehnuteľnosť, najlepšie spraví, ak požiada o maximálne 80 % hypotéku a úver si nechá schváliť v banke, ktorá poskytne ďalších šesť až 12 mesiacov na výber nehnuteľnosti.
"Je síce nepravdepodobné, že by byty a domy plošne klesli v priebehu ďalšieho roka sumárne o 20 %, ako sme to videli počas poslednej finančnej krízy, avšak v individuálnych prípadoch je podobná zľava možná. Zvlášť vtedy, ak je predávajúci pod časovým tlakom," konštatoval Búlik.